Research Publications in National / International Conference

Publication Detail: 2019-20

Tyagi, Shivankshi, Sukhnandan Malhotra, Dharmendra Kumar, Vivek Singh Verma, and Anuj Bhardwaj. Mammographic image segmentation with modified FCM based clustering algorithm. In AIP Conference Proceedings, vol. 2214, no. 1, p. 020028. AIP Publishing LLC, 2020

Manjula Shukla, Vikash Yadav, & Sushil Kumar, Head Gesture Recognition: A Literature Review 6th National Conference on Information Technology for Business Transformation, 8-9 November 2019

Anu Gupta & Sushil Kumar, Industry inclination towards Data Driven projects (DDP),6th National Conference on Information Technology for Business Transformation, 8-9 November 2019

Pushkar Nath Pandey, Sushil Kumar, Mohd. Salman Siddique, &Vivek Kumar Jaiswal, Detection and Optimization of Overlapping Coverage in Wireless SensorNetworks using Steering Techniques, 6th National Conference on Information Technology for Business Transformation, 8-9 November 2019

Mohd. Salman Siddique, Pushkar Nath Pandey, & Sushil Kumar, Web of Things (WoT): A Literature Survey, 6th National Conference on Information Technology for Business Transformation, 8-9 November 2019

Lalit Kumar Saraswat, Praveen Kumar, Sushil Kumar, & Anu Gupta,Comparative Analysis of Various Security Mechanism in anIOT (Internet of Things) Environment, 6th National Conference on Information Technology for Business Transformation, 8-9 November 2019

Shubham Verma, Amit Gupta, Sushil Kumar, Vivek Srivastava, &Bipin Kumar Tripathi, Resource Allocation for Efficient IOT Application in Fog Computing, 6th National Conference on Information Technology for Business Transformation, 8-9 November 2019

Shubham Verma, Amit Gupta, Sushil Kumar, Vivek Srivastava, &Bipin Kumar Tripathi, IOT Forensics: Challenges, Interrogation & Methodology, 6th National Conference on Information Technology for Business Transformation, 8-9 November 2019

Publication Detail: 2018-19

Kumar Jha, Rajib, Badal Soni, Sumit Kumar, and Vivek S. Verma. Radon Transform and Dynamic Stochastic Resonance based Technique for Line Detection from Noisy Image. In 25th International Conference on Noise and Fluctuations (ICNF 2019), no. CONF. 2019.

Bhardwaj, Anuj, Anjali Wadhwa, and Vivek Singh Verma., Image enhancement in lifting wavelet transform domain.In AIP Conference Proceedings, vol. 2061, no. 1, p. 020027. AIP Publishing LLC, 2019.

Saxena, Shubh, Vibhu Sharma, Vivek Singh Verma, and Anuj Bhardwaj. Robust digital image watermarking Scheme based on discrete fractional fourier transform. In AIP Conference Proceedings, vol. 2061, no. 1, p. 020034. AIP Publishing LLC, 2019.

Publication Detail: 2017-18

Shilpi goel, Dr. Anu Chaudhary, A study of performance analysis of signaling protocols in MPLS,   Paper is published in International Conference held on   9-10 Feb. 2017 also IEEE Explore.

Sharma, Rajat, Abhishek Kumar Gupta, Deepak Singh, Vivek Singh Verma, and Anuj Bhardwaj. A robust image watermarking in contourlet transform domain. In AIP Conference Proceedings, vol. 1897, no. 1, p. 020014. AIP Publishing LLC, 2017.

Mrignainy Kansal, Tushar Patnaik, Offline Signature Verification, NATIONAL CONFERENCE ON INFORMATION TECHNOLOGY, ELECTRONICS AND MANAGEMENT (NCITEM-2018)"

Research Publications in National / International Journal

Publication Detail: 2019-20

Kaur P., Wang GG, Singh M., Singh S. Rank Aggregation Using Moth Search for Web. In: International Conference on Innovative Computing and Communications. Advances in Intelligent Systems and Computing, vol 1165. Springer, Singapore. https://doi.org/10.1007/978-981-15-5113-0_5, August 2020.

Kaur.Parneet, Sukhwinder Singh Dhillon, G.G.Wang, J.S. Lather,Lalitesh Kumar (2020).Monarch Butterfly Optimized Control with Robustness Analysis for Grid Tied Centralized and Distributed Power Generations. Journal of Ambient Intelligence and Humanized Computing, Indexed in SCIE, Springer, 05-May 2020, Journal impact Factor 4.59

Verma, Vivek Singh, Anuj Bhardwaj, and Rajib Kumar Jha. A new scheme for watermark extraction using combined noise-induced resonance and support vector machine with PCA based feature reduction. Multimedia Tools and Applications 78, no. 16 (2019): 23203-23224.

Singh, A. P. & Tomar P. (2020). Green and Smart Technologies for Smart Cities. In Tomar, P. (Ed.), Kaur, G. (Ed.). (2020). Green and Smart Technologies for Smart Cities (pp. 131-146). Boca Raton: CRC Press, https://doi.org/10.1201/9780429454837

Singh, A. P., & Tomar, P. (2019). Deployment and Optimization for Cloud Computing Technologies in IoT. In Management Association, I. (Ed.), Cloud Security: Concepts, Methodologies, Tools, and Applications (pp. 2134-2144). IGI Global. http://doi:10.4018/978-1-5225-8176-5.ch104

Sushil Kumar, Rishitosh Kumar Singh and Aryan Chaudhary, On the Learning Machine with Amplificatory Neuron in Complex Domain, The Arabian Journal for Science and Engineering, Springer, SCI Indexed, Impact Factor: 1.711, 2020

Shubham Verma, Amit Gupta, Sushil Kumar, Vivek Srivastava, & Bipin Kumar Tripathi, Resource Allocation for Efficient IOT Application in Fog Computing, International Journal of Mathematical, Engineering and Management Sciences (IJMEMS), SCOPUS Indexed, 2020

Indresh Kumar Gupta, Vikash Yadav and Sushil Kumar, Medical Data Clustering Based on Particle Swarm Optimization and Genetic Algorithm, International Journal of Advanced Intelligence Paradigms, 2019 Vol.14 No.3/4, pp.345 – 358, DOI: 10.1504/IJAIP.2018.10015441. ISSN: 1755-0394 ISSN print: 1755-0386, SCOPUS INDEXED JOURNAL

Publication Detail: 2018-19

Pramod Sagar, Dr. Anu Chaudhary ,Bandwidth Constrained QoS Routing in MANET, ,Paper is published in International Conference  on Computational Intelligence and Data Analytics (ICCIDA-2018) held on 26th and 27th Oct,2018  Springer.

Jha, Rajib Kumar, Onkar Krishna, Saurabh Kumar Pandey, Sumit Kumar, and Vivek Singh VermaDynamic Stochastic Resonance Based Blocking Artifacts Removal from Compressed Images in DCT Domain. No. 961. EasyChair, 2019.

Jha, Rajib Kumar, Badal Soni, Sumit Kumar, and Vivek Singh VermaRadon Transform and Dynamic Stochastic Resonance based Technique for Line Detection from Noisy Images. No. 959. EasyChair, 2019.

Bhardwaj, Anuj, Vivek Singh Verma, and Rajib Kumar Jha. , Robust video watermarking using significant frame selection based on coefficient difference of lifting wavelet transformMultimedia Tools and Applications 77, no. 15 (2018): 19659-19678.

Wadhwa, Anjali, Anuj Bhardwaj, and Vivek Singh Verma., A review on brain tumor segmentation of MRI images. Magnetic resonance imaging 61 (2019): 247-259.

Jitendra Kumar Seth and Satish Chandra, An Efficient Hybrid Intrusion Detection System in Cloud, Journal of Advanced Research in Dynamical and Control Systems, vol. 10, Special Issue no. 02, pp. 653, 2018, ISSN: 1943-023X . (SCOPUS)

Jitendra Kumar Seth and Satish Chandra, Nophish: A Phish Detector in Cloud Services, Telecommunications and Radio Engineering, vol. 77, no. 12, pp. 1055, 2018, ISSN: 1943-6009. (SCOPUS)

Jitendra Kumar Seth and Satish Chandra, MIDS: Metaheuristic Based Intrusion Detection System for Cloud Using k-NN and MGWO, International Conference on Advances in Computing and Data Sciences (ICACDS), Communications in Computer and Information Science, Springer 2018, pp. 411-420. (SCOPUS)

Sushil Kumar and Bipin Kumar Tripathi, On the learning machine with quaternionic domain neural network and its high-dimensional applications, Journal of Intelligent and Fuzzy Systems, Vol. 36, pp. 5189-5202, 2019. IOS Press. SCIE INDEXED JOURNAL with IF: 1.851. DOI:10.3233/JIFS-17461, ISSN print: 1064-1246, ISSN online: 1875-8967

Sushil Kumar and Bipin Kumar Tripathi, On the Learning Machine with Compensatory Aggregation Based Neurons in Quaternionic Domain, Journal of Computational Design and Engineering, Vol. 06, No. 01, pp. 33-48, January 2019. DOI: 10.1016/j.jcde.2018.04.002. Elsevier,  ISSN: 2288-4300. SCIE INDEXED JOURNAL, IF: 3.408.

Sushil Kumar and Bipin Kumar Tripathi, On the High Dimentional Information Processing in Quaternionic Domain and its Applications, International Journal of Advances in Applied Sciences (IJAAS). Vol. 7, No. 2, pp. 177-190, June 2018. ISSN: 2252-8814, DOI: 10.11591/ijaas.v7.i2.pp177-190

Sushil Kumar and Bipin Kumar Tripathi, High-dimensional Information Processing through Resilient Propagation in Quaternionic Domain, Journal of Industrial Information Integration (JIII), Vol. 11, pp. 41-49, September 2018, DOI: 10.1016/j.jii.2018.01.004. Elsevier, ISSN: 2452-414X. SCIE INDEXED JOURNAL, IF: 10.615

Sushil Kumar and Bipin Kumar Tripathi, Root-Power Mean Aggregation-Based Neuron in Quaternionic Domain, IETE Journal of Research, 65(4): 557-575, February 2018. Published by Taylor & Francis. doi.org/10.1080/03772063.2018.1436473. Print ISSN: 0377-2063, Online ISSN: 0974-780X. SCIE INDEXED JOURNAL with IF: 1.125.

Sushil Kumar and Bipin Kumar Tripathi, 3D Face Recognition Based on Neural Network in Quaternionic Domain, International Journal of Soft Computing (IJSC) 13(1): 6-17, 2018. DOI: 10.3923/ijscomp.2018.6.17. ISSN : 1816-9503, SCOPUS INDEXED JOURNAL.

Sushil Kumar and Bipin Kumar Tripathi, On the Learning Machine in Quaternionic Domain and Its Application, International Journal of Advanced Intelligence Paradigms, InderScience Publication, 2018.ISSN online: 1755-0394 ISSN print: 1755-0386, UGC approved journal & Indexed in ACM Digital Library & SCOPUS. [in press]. DOI: 10.1504/IJAIP.2018.10013702

Publication Detail: 2017-18

Payal Jain, Dr. Anu Chaudhary, The Comparison between Leach Protocol and Pegasis Protocol based on Lifetime of Wireless Sensor Networks, Published in , International Journal of Computer Science and Mobile Computing, IJCSMC, Vol. 6, Issue. 12, December 2017, pg.15 – 19

Kaushik, Deepti, and Vivek Singh Verma. “Review on Text Recognition in Natural Scene Images, In Innovations in Computational Intelligence, pp. 29-43. Springer, Singapore, 2018.

Bhardwaj, Anuj, Deval Verma, and Vivek Singh Verma. A robust watermarking scheme using lifting wavelet transform and singular value decomposition. In AIP Conference Proceedings, vol. 1802, no. 1, p. 020002. AIP Publishing LLC, 2017.

Verma, Vivek Singh. New morphological technique for medical image segmentation. In 2017 3rd International Conference on Computational Intelligence & Communication Technology (CICT), pp. 1-5. IEEE, 2017.

Verma, Vivek Singh, and Rajib Kumar Jha. ,LWT–DSR based new robust framework for watermark extraction under intentional attack conditions. Journal of the Franklin Institute 354, no. 14 (2017): 6422-6449.

Jitendra Kumar Seth and Satish Chandra, An Effective DOS Attack Detection Model in Cloud Using Artificial Bee Colony Optimization, 3D Research, vol. 9, no. 3, pp. 44, Springer 2018, ISSN: 2092-6731. (SCOPUS)

Singh, A. P. and Tomar, P. (2017). Rule-Based Fuzzy Model for Reusability Measurement of a Software Component, International Journal of Computer Aided Engineering and Technology.Vol.9, no.4 pp. 465-479.DOI:10.1504/IJCAET.2017.086932, ISSN: 1757-2657, ISSN online: 1757-2665. (Scopus)

Book Chapter: Singh, A. P., &Tomar, P. Deployment and Optimization for Cloud Computing Technologies in IoT. In P. Tomar, & G. Kaur (Eds.), Examining Cloud Computing Technologies Through the Internet of Things (pp. 43-56). Hershey, PA: IGI Global. doi:10.4018/978-1-5225-3445-7.ch003 ISBN:9781522534457

Sushil Kumar and Bipin Kumar Tripathi, Learning of The Neural System Based on Nonlinear Aggregation Operations of Quaternionic-Valued Signals in Neuron Cell, International Journal of Mathematics and Computers in Simulation (IJMCS) 11: 125-134, 2017. ISSN: 1998-0159.

Sushil Kumar and Bipin Kumar Tripathi, On the Root-Power Mean Aggregation Based Neuron in Quaternionic Domain, International Journal of Intelligent Systems and Applications (IJISA), 10(7): 11-26, July 2018. DOI: 10.5815/ijisa.2018.07.02 ISSN: 2074-904X (Print), ISSN: 2074-9058 (Online), SCOPUS INDEXED JOURNAL.

Sushil Kumar and Bipin Kumar Tripathi, Machine Learning with Resilient Propagation in Quaternionic Domain, International Journal of Intelligent Engineering and Systems (IJIES) 10(4): 205-216, 2017. DOI: 10.22266/ijies2017.0831.22. ISSN: 2185-3118. SCOPUS INDEXED JOURNAL.

Conferences and FDPs

Title Date(s) Brochure Report
FDP on

Emerging Trends of Information Technologies and Its Applications
16-20 December, 2020 Brochure Report
National Conference on

Information Technology for business Transformation(ITBT’19)
08-09 November, 2019 Brochure Report
National Conference on

Information Technology for business Transformation(ITBT’18)
9-10 March 2018 Brochure Report
National Conference on

Information Technology for business Transformation(ITBT’17)
17-18 February 2017 Brochure Report

Workshops

Title Date(s) Resource Person(s) / Organization(s) Brochure and/or Report
Workshop on “Machine Learning with Python and Introduction to Neural Networks” 17-18 February 2018
Classes on UI with Mongo DB 15 sept-6 Oct 2017
CSI Recruitment Drive 3-12 August 2017
THE INITIATIVE 2017 (Inter college presentation) 10 feb-5 March 2017

Session 2019-20

Faculty Name Conference / Seminar / Workshop / FDP Duration Organizer
Dr. Aditya Pratap Singh FDP on Blockchain and It’s Applications 10-14 August 2020 AKGEC, Ghaziabad
Pardeep FDP on Blockchain Technologies 10-14 August 2020 AKGEC, Ghaziabad
YOGITA CHHABRA FDP on Blockchain Technologies 10-14 August 2020 AKGEC, Ghaziabad
SHILPI GUPTA FDP on Blockchain Technologies 10-14 August 2020 AKGEC, Ghaziabad
Dr Ruchi Gupta FDP on Blockchain Technologies 10-14 August 2020 AKGEC, Ghaziabad
Mr. Ruchin Gupta FDP on Blockchain Technologies 10-14 August 2020 AKGEC, Ghaziabad
Dr Parneet Kaur FDP on Blockchain Technologies 10-14 August 2020 AKGEC, Ghaziabad
Ms. Shikha Jain FDP on Blockchain Technologies 10-14 August 2020 AKGEC, Ghaziabad
Sumit Sharma FDP on Blockchain Technologies 10-14 August 2020 AKGEC, Ghaziabad
SHILPI GUPTA FDP on Innovative & Enterpreneurial Eco-system in Engineering for post COVID-19 Pandemic 27-31 July 2020 SIRT Bhopal in association with MHRD IIC
Shikha Jain FDP on Machine learning for computer vision 29 June – 8 July 2020 Ministry of Electronics and Information Technology, Govt. of India
YOGITA CHHABRA FDP on Machine Learning and its applications using python 29 June- 3 July 2020 Ajay Kumar Garg Engineering College Ghaziabad
Shikha Jain FDP on Role of emotional intelligence in career 18 July 2020 United college of Education, Greater Noida
Pancham Singh FDP on Machine Learning and its Applications using Python 3-7 July 2020 AKGEC, Ghaziabad
Dr Parneet Kaur applications of machine learning and deep learning 29 June – 3 July 2020 AKGIM ,Ghaziabad ,UttarPradesh
Dr Ruchi Gupta FDP on Machine Learning and its applications using python 29 June- 3 July 2020 Ajay Kumar Garg engineering college Ghaziabad
Mr. Ruchin Gupta FDP on Applications of Machine Learning and Deep Learning 24-28th June, 2020 Raj Kumar Goel Institute of Technology, Ghaziabad
Dr. Sushil Kumar FDP on Applications of Machine Learning and Deep Learning 24-28th June, 2020 Raj Kumar Goel Institute of Technology, Ghaziabad
Pardeep Modern communication Technologies 13-17 January 2020 AKGEC, Ghaziabad (U.P)
Pardeep FDP on Human Values and Professional ethics 26 December-02 Jan 2020 Value Education Cell, AKTU Lucknow
Dr. Aditya Pratap Singh Train-The-Trainer session on Blockchain 16-19 December 2019 DLT LAbs. Noida
YOGITA CHHABRA AICTE Sponsored- QIP-Short Term Course on “Research Communication" 2-6 December 2019 Department of Humanistic Studies, Indian Institute of Technology (Banaras Hindu University) Varanasi, Varanasi, India
Dr. Aditya Pratap Singh FDP on Joy of COmputing Python Oct’19 NPTEL
Dr. Sushil Kumar FDP on Artificial Intelligence 14-18 Sep, 2019 Indian Institute of Technology, Kanpur
Sumit Sharma FDP on High Performanc Computing in Engineering 28 September-2 October 2019 IIT KANPUR
SHILPI GUPTA MDP on Design Thinking and Stratagy for Innovation 6-8 September 2019 IIM Lucknow
Dr. J.K. Seth Session Chair in International Conference ICITMSD-2019 9-10 August 2019 Uttranchal Universitry Dehradun
Pancham Singh FDP on Human Value Professional Ethics Advance level-2 25 June -02 July 2019 IPEC, Ghaziabad
Gaurav Singh Rawat International Webinar on E-business and Cyber Security 27-28 June 2020 Dr. CBS cyber security services LLP
Dr Ruchi Gupta FDP on Applications of Machine Learning and Deep Learning 24-28 June 2020 Rajkumar Goel institute of technology Ghaziabad
Sumit sharma FDP on Outcome Based Pedagogic Principles for Effective Teaching & Learning 22-29 June 2020 INFOSYS
Pancham Singh FDP on Information Security Internal Audit 27-31 May 2019 ALTTC, Ghaziabad & ITU
SHILPI GUPTA Online E-sessions on Start up, Innovation and Enterpreneurship 28 April – 22 May 2020 MHRD IIC
Dr. Sushil Kumar Workshop on “Education 4.0: Transformation of Learning Environment 29-30 May 2020 Rajkiya Engineering College, Banda in collaboration with Consilio Intelligence Research Lab, Noida
Sumit sharma Management Development Programme on Design Thinking for Strategy and Innovation 13-15 March 2020 IIM LUCKNOW
Pardeep FDP on Modern Communication technology 13-17 January 2020 AKGEC, Ghaziabad (U.P)
Pardeep FDP 26 December-02 Jan 2020 Value Education Cell, AKTU Lucknow
Anu Gupta Training Program on Deep learning and its applicatins. 1-6 July 2019 JIIT Noida
Gaurav Singh Rawat FDP on Intelligent systems and informatica 8-13 July, 2019 Jaypee Institute of Information Technology Noida
Dr. Anu Chaudhary FDP on Outcome Based Pedagogic Principles for Effective Teaching & Learning 22-26 April 2019 ABES Engineering College, Ghaziabad
MRIGNAINY KANSAL FDP on android application development 4-8 February 2019 DEPARTMENT OF COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING, AKGEC, GHAZIABAD

Session 2018-19

Faculty Name Conference / Seminar / Workshop / FDP Duration Organizer
Mr. Ruchin Gupta FDP on “Values, Relationship & Ethical Human Conduct – For a Happy & Harmonious Society 20-29 December 2019 IIT Kanpur
Pancham Singh FDP on “Values, Relationship & Ethical Human Conduct – For a Happy & Harmonious Society 20-29 December 2019 IIT Kanpur
Ms. Shikha Jain FDP on intelligent system and informatics 8-13 July 2019 Jaypee Institute of Information Technology Noida
Ms. Yogita Chhabra FDP on intelligent system and informatics 8-13 July 2019 Jaypee Institute of Information Technology Noida
Mr. Ruchin Gupta FDP on intelligent system and informatics 8-13 July 2019 Jaypee Institute of Information Technology Noida
Dr. J.K. Seth Resource Person in Short term Course “Cloud and IOT: Systems Tools and Applications 1-6 July 2019 Jaypee Institute of Information Technology Noida
Dr Ruchi Gupta Universal Human Values and professional Etics 26 June-2 July 2019 TEQIP-III and conducted by Value Education Cell, AKTU Lucknow at ABES Engineering College, Ghaziabad
Dr Ruchi Gupta Current research trends in artificial neural networks 8-12 July 2019 Ajay Kumar Garg engineering college Ghaziabad
Sumit sharma Executive Leader Ship Program 26-28 July 2019 Art of Living Center , Kosi , Mathura
Dr. Sushil Kumar Short Term Course on Introduction to Programming: A Pedagogical Approach 17-22 June 2019 Indian Institute of Technology, Kanpur
Pancham Singh FDP on Android Application Development 4-8 February 2019 AKGEC, Ghaziabad
Dr. Sushil Kumar FDP on Universal Human Values and Professional Ethics 7-14 January 2019 Value Education Cell, AKTU Lucknow at KEC, Ghaziabad
Dr. Anu Chaudhary FDP on Machine Learning and Data Analytics with Python 4 -8 December 2018 Electronics & ICT Academy, IIT Roorkee at Ajay Kumar Garg Engineering College, Ghaziabad
Gaurav Singh Rawat FDP on Entrepreneurship Development 10-21 December 2018 ITS, Engineering College, Noida
Pancham Singh FDP on HVPE Refresher level-1 17-24 December 2018 AKGEC, Ghaziabad
YOGITA CHHABRA FDP on “Machine Learning and Data Analytics with Python” 4- 8 December, 2018 Electronics & ICT Academy, IIT Roorkee at Ajay Kumar Garg Engineering College, Ghaziabad
Anu Gupta FDP on Machine Learning and Data Analytics with Python 4- 8 December, 2018 Electronics & ICT Academy, IIT Roorkee at Ajay Kumar Garg Engineering College, Ghaziabad
Pancham Singh FDP on “Machine Learning and Data Analytics with Python” 4- 8 December, 2018 Electronics & ICT Academy, IIT Roorkee at Ajay Kumar Garg Engineering College, Ghaziabad
Gaurav Singh Rawat FDP on “Machine Learning and Data Analytics with Python” 4- 8 December, 2018 Electronics & ICT Academy, IIT Roorkee at Ajay Kumar Garg Engineering College, Ghaziabad
Dr. Sushil Kumar FDP on Machine Learning and Data Analytics with Python 4- 8 December, 2018 Electronics & ICT Academy, IIT Roorkee at Ajay Kumar Garg Engineering College, Ghaziabad
Dr. Anu Chaudhary Workshop on Universal Human Values and professional Etics 2-12 December 2019 Ajay Kumar Garg engineering college Ghaziabad
Shilpi Gupta FDP on UHVPE – Refresher Level 23-30 June 2018 Value Education Cell, AKTU at IPec
Shilpi Gupta FDP on Internet of Things 9-10 February 2018 CSE Deptt. , AKGEC

Session 2017-18

Faculty Name Conference / Seminar / Workshop / FDP Duration Organizer
Pancham Singh FDP on Internet of Thing 11-15 November 2018 VISHVESHWARYA GROUP OF INSTITUTIONS, G. B. NAGAR
Sumit sharma FDP on Fundamentals of Electronics and communication 10-14July 2018 AKTU
YOGITA CHHABRA QIP STC on “Development and Challenges in Software Development Practices & Technologies Needed for Digital India Programme” 28 May -1 June 2018 Indian Institute of Technology Roorkee (IIT-R), Roorkee
YOGITA CHHABRA FDP on “Universal Human Values and Professional Ethics 23-30 June 2018. TEQIP-III and Value Education Cell, AKTU Lucknow a ABES Engineering College, Ghaziabad
Shilpi Gupta Pedagogy for Online and Blended Teaching-Learning Process 3-30 May 2018 IIT Bombay
Shilpi Gupta Foundation Program in ICT for Education 8 March – 2 April 2018 IIT Bombay
Dr. J.K. Seth National Seminar on “Advanced Computing,Networking,Informatics and Security" 10 Mar 2018 IPEM GZB
Dr. Anu Chaudhary FDP on Internet on Things 9-10 February 2018 Ajay Kumar Garg engineering college Ghaziabad
Pancham Singh FDP on Internet of Thing 9-10 February 2018 Ajay Kumar Garg engineering college Ghaziabad
Dr. J.K. Seth FDP on “Internet of Things" 9-10 Feb 2018 CSE and IT dept, AKGEC GZB
Dr. Anu Chaudhary Workshop on Research and Project Development using Machine Learning Technigues 24 -25 January 2018 IMS Engineering College, Ghaziabad
YOGITA CHHABRA FDP on “Internet of Things” 9-10 February, 2018 conducted by Antrix Academy at Department of Computer Science and Engineering & Department of Information Technology, Ajay Kumar Garg Engineering College, Ghaziabad,
Dr Parneet Kaur FDP on Innovative approach to skill development and Employment Generation to India” 24-28 July 2017 Conducted by Rural Development Department of NITTTR, Chandigarh.
Shilpi Gupta FDP on Human Values and Professional ethics 23-30 June 2017 AKGEC
Sumit sharma FDP on UHVPE 13-20 June 2017 AKTU, VE CELL
Dr. J.K. Seth FDP on UHVPE 26 December-2 January 2017 Value Education Cell AKTU at ABES Gzb
Dr. J.K. Seth FDP on “Artificial Intelligence" 18-23 Dec 2017 Electronics and ICT Academy IIT Roorkee at IPEC GZB

Faculty Seminars

SESSION (2020-21) ODD Sem

Date Topic Speaker
04 July 2020 Capsule Network: The new Deep Learning Network Dr. Sushil Kumar
04 July 2020 Caring about code quality Mr. Ruchin
11 July 2020 Search Engine Optimization Techniques Dr J K Seth
11 July 2020 Embedded systems in Automobiles Mr Pancham Singh
18 July 2020 Deep Web Dr Ruchi Gupta
25 July 2020 Project Aurora Scaling towards exascale supercomputing. Ms Tahira Majumdar
8 August 2020 Mobile Device Forensics Ms. Shilpi Gupta
23 August 2020 TAPPLOCK Ms. Shikha Jain

SESSION (2019-20) EVEN Sem

Date Topic Speaker
8 February 2020 HUMANOI ROBOTICS Dr. Parneet Kaur
22 February 2020 Introduction to Blockchain Dr. Aditya Pratap Singh
11 March 2020 DARQ Technology Mr. Gaurav Singh Rawat
12  March 2020 Feature Engineering Mr. Pardeep
13 March 2020 ITWIN Ms. Mrignainy Kansal

SESSION (2019-20) ODD Sem

Date Topic Speaker
10 August 2019 Roll Top Ms. Mrignainy Kansal
23 August 2019 Green Cloud Computing Dr. Parneet Kaur
24 August 2019 Metaheristics based optimization. Dr.J.K. Seth
14 September 2019 NodeJS Dr.Aditiya Partap Singh
28 September 2019 Data Analytics: A Keystone of Data Science Mr. Pardeep
03 December 2019 DAKNET: The Village Area Network Dr. Ruchi Gupta
05 December 2019 Foundation and Evaluation Modern Computing              Paradigm,Cloud,IOT,Edge and Fog. Mr. Lucknesh Kumar
06 December 2019 Designite Java Mr. Ruchin Gupta
09 December 2019 Generative Adversarial Network (GANs) Dr. Sushil Kumar
11 December 2019 Graphene based nanotechnology: The next generation logic, memory  and integrated circuit. Ms. Tahira Mazumder
19 December 2019 Fog Computing Ms. Anu Gupta
30 December 2019 FASTag Ms.  Yogita Chhabra
31 December 2019 YOLO Ms. Shikha Jain
05 January 2020 Brain Finger Printing Ms. Shilpi Gupta
06 January 2020 Web Crawlers. Mr Gaurav Singh Rawat
07 January 2020 Support Vector Machine Dr Vivek Singh Verma
08 January 2020 EyeOS Mr Pancham Singh
13 January 2020 High Performance computing Mr Sumit Sharma

SESSION (2018-19) EVEN Sem

Date Topic Speaker Name
09 March 2019 Spam Filtering Ms. Mrignainy Kansal
19 March 2019 E-Textile Ms. Anupama Sharma
19 March 2019 Augmented Reality Ms. Anu Gupta
25 March 2019 Code Smells Mr. Ruchin Gupta
26 March 2019 Mobile WIMAX Mr. Gaurav Singh Rawat
28 March 2019 Wearable Computig Mr. Lucknesh Kumar
29 March 2019 Covolution Neural Network Dr. Sushil Kumar
01 April 2019 Digital Forensics Ms. Shilpi Gupta
30 April 2019 Polystore: The Future of DataBases Mr. Rahul Sharma
30 April 2019 Artificial Bee Colony Optimization Mr. J.K.Seth
06 May 2019 Understanding in LaTex Dr. Vivek Verma
06 May 2019 MapIndoors- Indoor Navigation built with Google Maps Ms. Swati Goel
20 May 2019 DUOSKIN Ms. Shikha Jain
21 May 2019 Software Defined Networking Mr. Pancham Singh
07 June 2019 Electronic Paper Technology Ms. Yogita Chhabra
17 June 2019 Technological Unemployment Mr. Sumit Sharma

SESSION (2018-19) ODD Sem

Date Topic Speaker
28 July 2018 Quality Models Mr. Ruchin Gupta
03 August 2018 Data Clustering in Wireless sensor networks Dr. Mohit Mittal
24 August 2018 Introduction to Machine Learning Dr. Vivek Verma
31 August 2018 Introduction to Image Processing Ms. Mrignainy Kansal
08 September 2018 Issues in IOT Dr. Lalit Kumar Saraswat
14 September 2018 Green Computing Mr. Lucknesh Kumar
28 September 2018 Sixth Sense Technology Mr. Gaurav Singh Rawat
05 October 2018 Sensor Cloud Ms. Anupama Sharma
12 October 2018 Singularity Net Ms. Anu Gupta
13 October 2018 Google Gsuite Mr. Rahul Sharma
27 October 2018 Artificial Neural Networks Dr. Sushil Kumar
24 November 2018 Optical Camouflage Ms. Shilpi Gupta
27 November 2018 Supervised learning using Decision tree classifier Mr. J.K Seth
29 November 2018 Human Genome Project and other relevant work doe o genomics Ms. Tahira Mazumdar
08 December 2018 Cognitive Computing Ms. Swati Goel
10 December 2018 A limitless pendrive Ms. Yogita Chhabra
10 December 2018 Latest Trends in Digital Marketing Mr. Sumit Sharma
12 December 2018 RFID Technology Mr. Pancham Singh

SESSION (2017-18) EVEN Sem

Date Topic Speaker Name
13 February 2018 A Glance of Image Processing in MATLAB Dr. Vivek Verma
13 February 2018 Invisible Technology Ms. Shilpi Gupta
21 March 2018 Telekinect Ms. Swati Goel
27 March 2018 Wireless Vision Ms. Anupama Sharma
27 March 2018 AI Reduces Corruption Ms. Vidushi
30 March 2018 World Quality Report Mr. Ruchin Gupta
30 March 2018 Network Protocol Analyzer Ms. Yogita Chhabra
24 May 2018 Jini Network Technology Mr. Pancham
24 May 2018 Smart Dust Ms. Shikha
03 May 2018 SCADA Mr. J.K.Seth
03 May 2018 Distributed Intrusion Detection System Mr. Rahul Sharma
11 May 2018 Project Soli Ms. Tahira Mazumdar
11 May 2018 GPU Mining Mr. Narendra
17 May 2018 SAS Mr. Sumit Sharma

SESSION (2017-18) ODD Sem

Date Topic Speaker Name
04 August 2017 Research Methodologies Dr. Anu Chaudhary
12 August 2017 TokuDB Ms. Anupama Sharma
12 August 2017 Compressive Sensing Ms. Shilpi Gupta
26 August 2017 Artificial Passenger Ms. Yuvika Mittal
09 September 2017 How to Read a Research Paper Mr. Ruchin Gupta
09 September 2017 Visual Cryptography Ms. Lovey Rana
23 September 2017 Cluster Computing Mr. J. K. Seth
13 October 2017 Cyborgs Mr. Sumit Sharma
13 October 2017 Hyperloop Ms. Swati Goel
28 October 2017 ITwin Mr. Narendra Kumar
28 October 2017 A Novel Approach to Fabric Defect Detection Using Digital Image Processing Ms. Shikha Jain
10 November 2017 Brain Computer Interface System Ms. Tahira Mazumder
10 November 2017 Magic Bench Ms. Vidushi
22 November 2017 Stairlif Ms. Yogita Chhabra
23 November 2017 IDEA in AKGEC Mr. Rahul Sharma
29 November 2017 Introduction to Latex Dr. Vivek Verma
29 November 2017 Screen less Display Mr. Pancham Singh
06 December 2017 Digital Payment Systems Mr. Kapil Tomar

Guest Lectures

Date Topic Speaker
31 January 2020 Big Data and Hadoop ecosystem Mr. Wilson Mathur
03 October 2019 TCS Product Demonstration on education tool, Feedback
Introducing Smart Generation of Today to a Smarter Way of Learning
Mr. Surya Ganguly
18 September 2019 Serverless Programming Mr. Vishal Vinayak Majumdar
07 August 2019 Industry Project- Selection, Execution and reporting Mr. Yogen Chawla
16 April 2019 Introducing Smart Generation of Today to a Smarter Way of Learning Mr. Harsh Sharma
03 April 2019 Automation Tools for Software Application Testing Mr. Yogen Chawla
07 February 2019 Artificial Intelligence: The Future Tool Mr. Wilson Mathur
14 November 2018 Cloud computing and cloud security Mr. Santanoo Pattnaik
26 October 2018 Emerging Technology trends Mr. Yogen Chawla
27 September 2018 Data Science: Strength of the data Mr. Wilson Mathur
24 August 2018 An Overview of Oracle ERP Mr. Auneesh Mukherjee
30 July 2018 Project Life Cycle Execution Methodologies Mr. Yogen Chawla
21 March 2018 Digital Marketing and its purpose Mr. Akshat Agarwal, Adobe System ,  Noida
21 February 2018 Emergence of Oracle Application Cloud Mr. Ankit Mittal Wipro Technology , Knowledge Park  Greater Noida
25 January 2018 IT architecture for commercial application Mr. yogen chawla , Vareya    consulting services pvt ltd Noida  , Director
14 November 2017 Information Security Governance and Risk Management Mr. Harikesh Mishra, Head of the Department for designing and Implementation of Security Architecture, JIL Information Technology Ltd, Delhi
08 October 2017 Overview of SMAC Technologies Mr. Abhishek Neema, Principal – Digital Application and Mobility Services , USA
 19 September 2017 Bitcoin and Bit chain Technologies Mr. Prasahant Chaudhary, CodeKamp.in CEO, Ghaziabad
  10 August 2017 Overview of SMAC Technologies Mr. Abhishek Neema, Prinicipal – Digital Application and Mobility Services – UKIN
        31 July 2017 IT Project Life Cycle in Agile Management Mr. Yogen Chawla , Vareya Consulting Services Pvt Ltd Noida  , Director
        10 April 2017 Database Security Mr. Sanjay Mishra, Zones Corporate Solution Pvt. Ltd., Sr. SQL DBA, Delhi
        10 April 2017 IT Project Life Cycle and Project Management Mr. Yogen Chawla , Vareya Consulting Services Pvt Ltd , Aassociate Director
        27 March 2017 SQL Server Insight to Offer Increased Availability and Scalability Mr. Sanjay Mishra , Zones Corporate Solution Pvt. Ltd. , Sr. SQL DBA
  09 March 2017 Share Point an Overview and it’s Application Mr. Wilson Mathur, Manager, Ms Technology

Books Published

Title Author(s) Publisher Year
Data Mining Dr. Sachin Kumar Katson publication 2012-13
Operating Systems Mr. Pancham Singh Nandani publication Pvt. Ltd 2011-12
Graph Theory Mr. Pancham Singh Nandani publication Pvt. Ltd 2011-12
Proceedings of National Conference on Information Technology for Business Transformation’11 Prof Y.K. Mittal, Dr. Anu Chaudhary, Dr.Sachin Kumar Century Publications 2011-12
Proceedings of National Conference on Information Technology for Business Transformation’09 Prof Y.K. Mittal Ms. Mamta Bhusry, Mr. Ashiv Shah Excel India Publications 2009-10

SESSION (2019-20) ODD Sem

Date

Topic

Speaker Name

Saturday, 10th  August 2019

Offline signature verification using Neural Network

Ms. Mrignainy Kansal

Saturday, 23rd  August 2019

A feature reduced intrusion detection system using ANN classifier

Dr. J.K Seth

Saturday, 14th  September  2019

Web Service Recommendation via Exploiting Location  and QoS Information

Dr. Aditya Pratap Singh

Saturday, 28th  September  2019

Visualizing data using t-SNE

Mr. Pardeep

Tuesday, 03 December 2019

Reverse Engineering Utility Functions using Genetic Programming to Detect Anomalous Behaviour in Software

 

Dr. Ruchi Gupta

Thursday, 05 December 2019

A Smart manufacturing service system based on Edge, Fog and Cloud computing.

 

Mr. Lucknesh Kumar

Thursday, 06 December 2019

Finding Bad Code Smells with Neural Network Models

Mr. Ruchin Gupta

Monday, 09 December 2019

Root-power mean aggregation based neuron in quaternionic domain

Dr. Sushil Kumar

Wednesday, 11 December 2019

Mobile network security and privacy in WSN

Ms. Tahira Mazumder

Thursday, 19 December 2019

Research on face feature extraction based on K-means Algorithm

 

Ms. Anu Gupta

Monday, 30th  December 2019

Improving QoS in High Speed Mobility using Bandwidth Maps

Ms. Yogita

Monday, 30th  December 2019

MRI Brain Cancer Classification Using Support Vector Machine.

Ms. Shikha Jain

SESSION (2018-19) EVEN Sem

Date

Topic

Speaker Name

09-03-2019

Dynamic approach to Spam Filtering

Ms. Mrignainy Kansal

19-03-2019 Survey of Bandwidth estimation techiques in communication networks Ms. Anupama Sharma 
19-03-2019 IOT+AR: "Digi Log" shopping experience Ms. Anu Gupta
25-03-2019 Finding Bad Code Smells with Neural Network Models Mr. Ruchin Gupta
26-03-2019 Performance analysis for diverse simulation scenerios for DSDV, DSR, and AODV MANET routing protocol Mr. Gaurav Singh Rawat
28-03-2019 Blockchain enabled smart contracts: Architecture, Applications and Future Trends Mr. Lucknesh Kumar
29-03-2019 High Dimensional Information Processing through resilient propogation in quaternionic domain Dr. Sushil Kumar
01-04-2019 Comparative analysis of forensic extraction ad cross drive analysis Ms. Shilpi Gupta
30-04-2019 The BigDAWG Polystyrene System  Mr. Rahul Sharma
30-04-2019 Performance analysis of DoS LAND attack detection  Mr. J.K.Seth
06-05-2019 A new scheme for watermark extraction using combined noise-induced resonance and support vector machine with PCA based feature reduction  Dr. Vivek Verma
06-05-2019 Indoor Wayfinding using Interactive Maps Ms. Swati Goel
20-05-2019 Weed Classification using Angular Cross Sectional Intensities for RealTime Selective Herbicide Applications Ms. Shikha Jain
21-05-2019 Scalable network virtualization in software defined network Mr. Pancham Singh
07-06-2019 Implementation of delay variance attack using video streaming Ms. Yogita Chhabra
17-06-2019

The psychology of Job loss: Using Social Media data to characterize & Predict Unemployment

Mr. Sumit Sharma

SESSION (2018-19) ODD Sem

Date

Topic

Speaker Name

28-07-2018

Are your requirements covered?

Mr. Ruchin Gupta

03-08-2018

Fuzzy ontology-based multi agents system for wireless sensor networks

Dr. Mohit Mittal

24-08-2018

Digital watermark extraction using support vector machine with principal component analysis based feature reduction

Dr. Vivek Verma

08-09-2018 Integration of Cloud Computing and IOT Dr. Lalit Kumar Saraswat
31-10-2018 offline Handwritten signature verification using low level stroke features Ms. Mrignainy Kansal
14-09-2018 Green IOT: An Investigation on Energy saving practices for 2020 & Beyond Mr. Lucknesh Kumar
28-09-2018 Towards disappearing user interfaces for ubiquitous computing human enhancement for sixth sense to super sense Mr. Gaurav Singh Rawat
05-10-2018 Analyzing the availability and performance of an e-health system with edge, fog & cloud infrastructure Ms. Anupama Sharma
12-10-2018 Research on face feature extraction based on k-means algorithm Ms. Anu Gupta
13-10-2018 Polystore Databases Mr. Rahul Sharma
27-10-2018 On the learning machine in quarternionic domain and its application Dr. Sushil Kumar
24-11-2018

Invisibility system using texture analysis and optical camouflage technology

Ms. Shilpi Gupta

27-11-2018

A feature reduced intrusion detection system using ANN classifier

Mr. J.K.Seth

29-11-2018

Big Data, Hadoop and Cloud computing in genomics.

Ms. Tahira Mazumdar

08-12-2018 Cognitive Computing: Architecture, Technologies and Intelligent applications Ms. Swati Goel
10-12-2018 Packet Tracing and Analysis of network camera with wireshark Ms. Yogita Chhabra
10-12-2018 Using Mind Share Calculation and Fuzzy concept to explore customer's psychological pattern Mr. Sumit Sharma
12-12-2018 Antenna design for UHF RFID Tags: a Review and a Practical Application Mr. Pancham Singh 

SESSION (2017-18) EVEN Sem

Date

Topic

Speaker Name

13-02-2018

High Fidelity reversible data hiding scheme based in pixel value ordering and prediction error expansion

Dr. Vivek Verma

13-02-2018

A Survey on Technical threat intelligence in the age of sophisticated cyber attacks

Ms. Shilpi Gupta

21-03-2018

Chatbots using a knowledge in Database: Human to machine conversation modeling

Ms. Swati Goel

27-03-2018

Improving Routing Performance in AODV with Link prediction in Mobile Adhoc networks

Ms. Anupama Sharma

27-03-2018

The impacts of Robotics, Artificial Intelligence on Business and Economics

Ms. Vidushi

30-03-2018

Software Quality Improvement: a model based on managing factors affecting software quality

Mr. Ruchin Gupta

30-03-2018

Packet Tracing and analysis of network cameras with Wireshark

Ms. Yogita Chhabra

24-05-2018

Jini Technology applied to Railway Systems

Mr. Pancham

24-05-2018

Cloud Based Image Segmentation using L*A*B* Colour space based on Genetic algorithm

Ms. Shikha

03-05-2018

A cloud based secure authentication (CSA) protocol suite for defence against denial of service  (DoS) attacks

Mr. J.K.Seth

03-05-2018

Big Data based security analytics for protecting virtualized infrastructures in cloud computing

Mr. Rahul Sharma

11-05-2018

Human Computer Interface using Hand Gestures

Ms. Tahira Mazumdar

11-05-2018

Cloud testing tool and its challenges: A Comparative study

Mr. Narendra

17-05-2018

Ten year prediction of suicide death using cox regression and machine learning in a nation wide retrospective cohort study in South Korea

Mr. Sumit Sharma

SESSION (2017-18) ODD Sem

S. No.

Date

Topic

Speaker Name

1.

04 August 2017

Priority-based rate control for service differentiation and congestion control in wireless multimedia sensor networks

Dr. Anu Chaudhary

 

2.

12 August 2017

Quality-Aware Routing Metrics for Time-varying Wireless Mesh Networks

Ms. Anupama Sharma

3.

12 August 2017

Embedding Cryptographic Features in Compressive Sensing

Ms. Shilpi Gupta

4.

26 August 2017

Comparision of Mamdani and Sugeno model used for fuzzy inference system.

Ms. Yuviva Mittal

5.

09 September 2017

A Survey on Mobile Users’ Software Quality Perceptions And Expectations

Mr. Ruchin Gupta

6.

09 September 2017

A secure Visual Cryptography Scheme Using Private key with Invariant  Share Sizes

Ms. Lovey Rana

7.

23 September 2017

Performance of Virtual Machines Under Networked Denial of Service Attacks: Experiments and analysis

Mr. J. K. Seth

8.

13 October 2017

Analysis of a data flow in a financial IOT system

Mr. Sumit Sharma

9.

13 October 2017

Hyperloop Transportation System

Ms. Swati Goel 

10.

 28 October 2017

When and what to automate in Software Testing? A Multi Vocal Literature review.

Mr. Narendra Kumar

11.

 28 October 2017

Automated Enhancement and Detection of Stripe Defects in Large Circular Weft  Knitted Fabrics

Ms. Shikha Jain

12.

10 November 2017

Brain Computer Interfacing: Applications and Challenges

Ms. Tahira Mazumder

13.

10 November 2017

The You Tube Video Recommendation System

Ms. Vidushi

14.

22 November 2017

Revisiting Defenses against Large Scale Online Password Guessing     Attacks

Ms. Yogita Chhabra

15.

23 November 2017

Analysis of Multiple Account Holders in Various Banks Using Hadoop  technology

Mr. Rahul Sharma

16.

29 November 2017

Significant region based robust watermarking scheme in little wavelet 

transform domain

Dr. Vivek Verma

17.

29 November 2017

An Energy Efficient Approach for Routing in Wireless Sensor

 Network

Mr. Pancham Singh

18.

06 December 2017

Cloud Security Issues

Mr. Kapil Tomar

SESSION (2016-17) EVEN Sem

Date

Topic

Speaker Name

11-May-17

Design of Wireless Network Based on NS2

Mr. Pancham Singh

04-May-17

Performance analysis of AODV, DSR, OLSR and DSDV Routing Protocols using NS2 Simulator

Mr. Kapil Tomar

01-May-17

Intelligent Energy Control for Smart City.

Prof. R. P. Saw

22-Apr-17

From the Internet of Computers to the Internet of Things

Mr. Rahul Sharma

08-Apr-17

Internet of Things, Block chain and Shared Economy Applications.

Ms. Tahira Mazumder

08-Apr-17

Person De-Identification in Videos

Ms. Yogita Chhabra

25-Mar-17

Forecasting Enrollments Based on Fuzzy Time Series with Higher Forecast Accuracy Rate.

Mr. Narendra Kumar

23-Mar-17

Weed Classification using Angular Cross Sectional Intensities for Real Time Selective Herbicide Applications

Ms. Shikha Jain

23-Mar-17

A Flying Pantograph Expressivity of Human and Machine

Mr. Sumit Sharma

21 March 2017

An Efficient Phishing Webpage Detector

Mr. J. K. Seth

21 March 2017

Congestion in Wireless Sensor Networks and Mechanisms for  Controling Congestion 

Ms. Vidushi

18 March 2017

High Throughput Multicast Routing Metrics in Wireless Mesh Networks 

Ms. Anupama Sharma

18 March 2017

Quality Characteristics and Metrics related to M-Learning

Mr. Ruchin Gupta

25 February 2017

Review on Secure Finger Knuckle Biometrics. 

Ms. Shilpi Gupta

25 February 2017

Performance Evaluation of outlier detection for Data Subspaces (ODDS) Algorithm. 

Ms. Yuviva Mittal

28 January 2017

Energy Efficient Structure free data aggregation and Delivery in WSN.

Dr. Anu Chaudhary 

28 January 2017

Machine Translation of Bilingual Hindi English Text 

Ms. Swati Goel

5 December 2016

Adaptive Congestion Control for Unpredictable Cellular Networks

Mr. Pancham Singh

5 December 2016

A Subpopulation of Label-Retaining Cells of the Kidney Papilla  Regenerates Injured Kidney 

Mr. Kapil Tomar

2 December 2016

3DSSE- A 3D Scene Search Engine

Ms. Tahira Mazumder

2 December 2016

Face Description with LBP and LTP

Mr. Narendra Kumar

26 November 2016

Trusted Mobile Computing : An Overview of Existing Solution

Prof. R. P. Saw

12 November 2016

Network Intrusion Detection & Countermeasure Selection in Virtual  Network System 

Ms. Yogita Chhabra

12 November 2016

Zigbee and Bigdata Analysis Based Pulse Monitoring System for  Efficient Physical Training

Mr. Sushil Bagi

22 October 2016

Intrusion Detection System using Server Placement Analysis

Mr. J.K. Seth

08 October 2016

Effective Data Visualization using Tableau

Mr. Rahul Sharma

08 October 2016

A Secure Crypto System from Palm Vein Biometrics

Mr. Sumit Sharma

24 September 2016

Efficient Example-based Super-Resolution of Single Text Images Based on Selective Patch Processing

Ms. Shikha jain

10 Sept 2016

A framework for assessing the quality of mobile learning

Mr. Ruchin Gupta

10 Sept 2016

CB VANET- A Cluster Based Vehicular Adhoc  Network Model for Simple Highway Communication

Ms. Vidushi

27 Aug 2016

Routing in Multi-Hop Wireless Mesh Network

Ms Anupama Sharma

27 Aug 2016

A novel approach for digital watermarking of an image using DFT

Ms. Lovey Rana

13 Aug 2016

Energy-Aware Tasks Scheduling in Cloud Computing Systems

Dr. Anu Chaudhary

16 Aug 2016

  Simple Solution for Divergence in pure      EMBT

Ms. Swati Goel

SESSION (2015-16)

DATE

TOPIC

SPEAKER NAME

11th December 2015

 High Performance computing for Big Data on cloud: opportunities and Challenges

Prof . R.P.Saw

7th August 2015

Efficient routing for traffic offloading in Software-defined Network

Dr. Anu Chaudhary

14th August 2015

A survey of VBR video models

Mrs. Anupama Sharma

4th September 2015

An overview of application of fuzzy inference system

Mr. Ruchin Gupta

24th September 2015

Palm View authentication technology and its application

Mr. Sumit Sharma

9th October 2015

A novel frame work for intrusion detection in cloud

Mr. J.K.Seth

31st October 2015

A Palm Vein Recognition System

Mr. Narendra Teotia

21st November 2015

DNA Media Storage

Ms. Tahira Mazumder

8th December 2015

Haptic Based apps for middle school Students with Visual Impairments

Mr. Pancham Singh

11th December 2015

SPARSH: Passing Data Using Body as a Medium

Mr. Kapil Tomar

8th December 2015

Protein- mediated Nano Crystal assembly for flash memory fabrication

Mr. Sushil Kr. Bagi

28th November 2015

Fg Captcha- Genetically optimized face image Captcha

Ms. Punam Kumari

9th November 2015

Exploiting friendship relation for efficient routing in Mobile social network

Ms. Yogita Chhabra

17th October 2015

Performance analysis of Hadoop

Mr. Rahul Sharma

30th September 2015

Security using Image Processing

Ms. Shikha Jain

11th September 2015

Sentiment Analysis: A review and comparative analysis of web services

Ms. Vidushi

21st August 2015

Computing in the Rain: a reliable array of independent nodes

Ms.Lovey Rana

25th August 2015

Translation Divergence in English-Hindi Machine Translation

Ms. Swati Goel

SESSION (2014-15)

DATE

TOPIC

SPEAKER NAME

15th November 2014

Modeling and querying Data in MongoDB

Prof . R.P.Saw

2nd August 2014

Redirection based recovery for MPLS network system

Dr. Anu Chaudhary

30th August 2014

A survey of lightweight cryptography implementation

Mr. Raja Ghosal

6th September 2014

Comparison of Different Routing protocols in Manet

Mrs. Anupama Sharma

20th September 2014

Fuzzy Connectedness and image segmentation

Mr. Ruchin Gupta

15th October 2014

New Detection of Peer to Peer Controlled Bots on the host

Mr. Sumit Sharma

11th November 2014

Intrusion detection using Principal Component Analysis

Mr. J.K.Seth

11th November 2014

A Texture image segmentation method based on ICA filters

Mr. Narendra Teotia

21st November 2014

Bit Coin Networks

Ms. Tahira Mazumder

11th December 2014

Security and Privacy in Molecular communication and Networking: opportunities and challenges

Mr. Pancham Singh

11th December 2014

Introduction to Google file system

Mr. Kapil Tomar

9th December 2014

Imitation learning through crowd sourcing

Ms. Punam Kumari

25th November 2014

EAACK- A secure intrusion detection system for MANET

Ms. Yogita Chhabra

1st November 2014

Hadoop with Yarn

Mr. Rahul Sharma

1st November 2014

A sleep Scheduling Protocol for improving the lifetime of wireless sensor network

Mrs. R. Shobana Laxmi

20th October 2014

A new approach to MANET routing based on Erasure Coding

Ms. Shikha Jain

13th September 2014

Stack Memory buffer overflow Protection Based on duplication and randomization

Ms. Vidushi

6th September 2014

A secure recognition based graphical Password by water marking

Ms.Lovey Rana

16th August 2014

Adapting a fault prediction model to allow inter language reuse

Ms. Anushree Agarwal


 

Staff Development Programs Organized

Title Date(s) Resource Organization
Python Programming 13-18 July, 2020 AKGEC, Ghaziabad
Web Technology 15-19 July, 2019 AKGEC, Ghaziabad
Computer Networks 11-15 June 2018 AKGEC, Ghaziabad
Operating System 18-22 June 2018 AKGEC, Ghaziabad
Human Values and Professional Ethics 13-20 December 2018 Center IPEC , Ghaziabad, AKTU, Lucknow
Java Technologies 4-9 July 2016 AKGEC, Ghaziabad

E-Paper Presentation

SESSION (2020-21) ODD Sem

Date Topic Speaker
04 July 2020 On the Learning Machine with compensatory aggregation based neurons in quaternionic domain Dr. Sushil Kumar
04 July 2020 Comparing Heuristic and Machine Learning Approaches for Metric Based Code Smell Detection Mr. Ruchin
11 July 2020 Anomaly network-based intrusion detection system using a reliable hybrid artificial bee colony and AdaBoost algorithms Dr J K Seth
11 July 2020 A review on applications of Markov Decision Process Model and Energy efficiency in Wireless sensor networks Mr Pancham Singh
18 July 2020 Dark Web and its Impact in online anonymity and privacy: A critical analysis and review Dr Ruchi Gupta
25 July 2020 A visual analytics system for optimizing the performance of large scale networks in supercomputing systems. Ms Tahira Majumdar
8 August 2020 Forensic analysis of social networking applications on mobile devices Ms. Shilpi Gupta
23 August 2020 Identification and Classification of Brain Tumor MRI images with feature extraction using DWT and Probabilistic Neural Network. Ms. Shikha Jain

SESSION (2019-20) EVEN Sem

Date Topic Speaker
8 February 2020 Using Text Mining Techniques for Extracting Information from Research Articles Dr. Parneet Kaur
22 February 2020 Blockchain Technology beyond Bitcoin Dr. Aditya Pratap Singh
11 March 2020 Array of Things: A Scientific Instrument I the pubic way Mr. Gaurav Singh Rawat
12  March 2020 Data Science: A Comprehensive Overview Mr. Pardeep
13 March 2020 Offline Signature verification suing ow level stroke features Ms. Mrignainy Kansal

SESSION (2019-20) ODD Sem

Date Topic Speaker
10 August 2019 Offline signature verification using Neural Network. Ms. Mrignainy Kansal
23 August 2019 IBRI Cosanto ontology based semantics search engine . Dr. Parneet Kaur
24 August 2019 A feature reduced intrusion detection system using ANN classifier. Dr.J.K. Seth
14 September 2019 Web Service Recommendation via Exploiting Location  and QoS Information . Dr.Aditiya Partap Singh
28 September 2019 Visualizing data using t-SNE Mr. Pardeep
3 December 2019 Reverse Engineering Utility Functions using Genetic Programming to Detect Anomalous Behaviour in Software Dr. Ruchi Gupta
5 December 2019 A Smart manufacturing service system based on Edge, Fog         and Cloud computing. Mr. Lucknesh Kumar
6 December 2019 Finding Bad Code Smells with Neural Network Models. Mr. Ruchin Gupta
9 December 2019 Root-power mean aggregation based neuron in quaternionic domain. Dr. Sushil Kumar
11 December 2019 Mobile network security and privacy in WSN. Ms. Tahira Mazumder
19 December 2019 Research on face feature extraction based on K-means

Algorithm.

Ms. Anu Gupta
30 December 2019 Improving QoS in High Speed Mobility using Bandwidth Maps. Ms.  Yogita Chhabra
31 December 2019 MRI Brain Cancer Classification Using Support Vector Machine. Ms. Shikha Jain
5  January 2020 Characterizing neural plasticity at the single patient level using connectivity fingerprints. Ms. Shilpi Gupta
6 January 2020 Detecting and Isolating Black Hole Attacks

in MANET Using Timer Based baited Technique.

Mr Gaurav Singh Rawat
7 January 2020 Significant Region based robust watermarking scheme in lifting wavelet transform domain. Dr. Vivek Singh Verma
8January 2020 A review on stochastic approach for power management in wireless sensor networks. Mr Pancham Singh
13 January 2020 Alcohol induced disinhibition is associated with impulsivity, depression and suicide attempt: a nationwide community sample of Korean adults. Mr Sumit Sharma

SESSION (2018-19) EVEN Sem

Date Topic Speaker Name
09 March 2019 Dynamic approach to Spam Filtering Ms. Mrignainy Kansal
19 March 2019 Survey of Bandwidth estimation techiques in communication networks Ms. Anupama Sharma
19 March 2019 IOT+AR: “Digi Log" shopping experience Ms. Anu Gupta
25 March 2019 Finding Bad Code Smells with Neural Network Models Mr. Ruchin Gupta
26 March 2019 Performance analysis for diverse simulation scenerios for DSDV, DSR, and AODV MANET routing protocol Mr. Gaurav Singh Rawat
28 March 2019 Blockchain enabled smart contracts: Architecture, Applications and Future Trends Mr. Lucknesh Kumar
29 March 2019 High Dimensional Information Processing through resilient propogation in quaternionic domain Dr. Sushil Kumar
01 April 2019 Comparative analysis of forensic extraction ad cross drive analysis Ms. Shilpi Gupta
30 April 2019 The BigDAWG Polystyrene System Mr. Rahul Sharma
30 April 2019 Performance analysis of DoS LAND attack detection Mr. J.K.Seth
06 May 2019 A new scheme for watermark extraction using combined noise-induced resonance and support vector machine with PCA based feature reduction Dr. Vivek Verma
06 May 2019 Indoor Wayfinding using Interactive Maps Ms. Swati Goel
20 May 2019 Weed Classification using Angular Cross Sectional Intensities for RealTime Selective Herbicide Applications Ms. Shikha Jain
21 May 2019 Scalable network virtualization in software defined network Mr. Pancham Singh
07 June 2019 Implementation of delay variance attack using video streaming Ms. Yogita Chhabra
17 June 2019 The psychology of Job loss: Using Social Media data to characterize & Predict Unemployment Mr. Sumit Sharma

SESSION (2018-19) ODD Sem

Date Topic Speaker
28 July 2018 Are your requirements covered? Mr. Ruchin Gupta
03 August 2018 Fuzzy ontology-based multi agents system for wireless sensor networks Dr. Mohit Mittal
24 August 2018 Digital watermark extraction using support vector machine with principal component analysis based feature reduction Dr. Vivek Verma
31 August 2018 Integration of Cloud Computing and IOT Ms. Mrignainy Kansal
08 September 2018 offline Handwritten signature verification using low level stroke features Dr. Lalit Kumar Saraswat
14 September 2018 Green IOT: An Investigation on Energy saving practices for 2020 & Beyond Mr. Lucknesh Kumar
28 September 2018 Towards disappearing user interfaces for ubiquitous computing human enhancement for sixth sense to super sense Mr. Gaurav Singh Rawat
05 October 2018 Analyzing the availability and performance of an e-health system with edge, fog & cloud infrastructure Ms. Anupama Sharma
12 October 2018 Research on face feature extraction based on k-means algorithm Ms. Anu Gupta
13 October 2018 Polystore Databases Mr. Rahul Sharma
27 October 2018 On the learning machine in quarternionic domain and its application Dr. Sushil Kumar
24 November 2018 Invisibility system using texture analysis and optical camouflage technology Ms. Shilpi Gupta
27 November 2018 A feature reduced intrusion detection system using ANN classifier Mr. J.K Seth
29 November 2018 Big Data, Hadoop and Cloud computing in genomics. Ms. Tahira Mazumdar
08 December 2018 Cognitive Computing: Architecture, Technologies and Intelligent applications Ms. Swati Goel
10 December 2018 Packet Tracing and Analysis of network camera with wireshark Ms. Yogita Chhabra
10 December 2018 Using Mind Share Calculation and Fuzzy concept to explore customer’s psychological pattern Mr. Sumit Sharma
12 December 2018 Antenna design for UHF RFID Tags: a Review and a Practical Application Mr. Pancham Singh

SESSION (2017-18) EVEN Sem

Date Topic Speaker Name
13 February 2018 High Fidelity reversible data hiding scheme based in pixel value ordering and prediction error expansion Dr. Vivek Verma
13 February 2018 A Survey on Technical threat intelligence in the age of sophisticated cyber attacks Ms. Shilpi Gupta
21 March 2018 Chatbots using a knowledge in Database: Human to machine conversation modeling Ms. Swati Goel
27 March 2018 Improving Routing Performance in AODV with Link prediction in Mobile Adhoc networks Ms. Anupama Sharma
27 March 2018 The impacts of Robotics, Artificial Intelligence on Business and Economics Ms. Vidushi
30 March 2018 Software Quality Improvement: a model based on managing factors affecting software quality Mr. Ruchin Gupta
30 March 2018 Packet Tracing and analysis of network cameras with Wireshark Ms. Yogita Chhabra
24 May 2018 Jini Technology applied to Railway Systems Mr. Pancham
24 May 2018 Cloud Based Image Segmentation using L*A*B* Colour space based on Genetic algorithm Ms. Shikha
03 May 2018 A cloud based secure authentication (CSA) protocol suite for defence against denial of service  (DoS) attacks Mr. J.K.Seth
03 May 2018 Big Data based security analytics for protecting virtualized infrastructures in cloud computing Mr. Rahul Sharma
11 May 2018 Human Computer Interface using Hand Gestures Ms. Tahira Mazumdar
11 May 2018 Cloud testing tool and its challenges: A Comparative study Mr. Narendra
17 May 2018 Ten year prediction of suicide death using cox regression and machine learning in a nation wide retrospective cohort study in South Korea Mr. Sumit Sharma

SESSION (2017-18) ODD Sem

Date Topic Speaker Name
04 August 2017 Priority-based rate control for service differentiation and congestion control in wireless multimedia sensor networks Dr. Anu Chaudhary
12 August 2017 Quality-Aware Routing Metrics for Time-varying Wireless Mesh Networks Ms. Anupama Sharma
12 August 2017 Embedding Cryptographic Features in Compressive Sensing Ms. Shilpi Gupta
26 August 2017 Comparision of Mamdani and Sugeno model used for fuzzy inference system. Ms. Yuvika Mittal
09 September 2017 A Survey on Mobile Users’ Software Quality Perceptions And Expectations Mr. Ruchin Gupta
09 September 2017 A secure Visual Cryptography Scheme Using Private key with Invariant  Share Sizes Ms. Lovey Rana
23 September 2017 Performance of Virtual Machines Under Networked Denial of Service Attacks: Experiments and analysis Mr. J. K. Seth
13 October 2017 Analysis of a data flow in a financial IOT system Mr. Sumit Sharma
13 October 2017 Hyperloop Transportation System Ms. Swati Goel
28 October 2017 When and what to automate in Software Testing? A Multi Vocal Literature review. Mr. Narendra Kumar
28 October 2017 Automated Enhancement and Detection of Stripe Defects in Large Circular Weft  Knitted Fabrics Ms. Shikha Jain
10 November 2017 Brain Computer Interfacing: Applications and Challenges Ms. Tahira Mazumder
10 November 2017 The You Tube Video Recommendation System Ms. Vidushi
22 November 2017 Revisiting Defenses against Large Scale Online Password Guessing     Attacks Ms. Yogita Chhabra
23 November 2017 Analysis of Multiple Account Holders in Various Banks Using Hadoop  technology Mr. Rahul Sharma
29 November 2017 Significant region based robust watermarking scheme in little wavelet

transform domain

Dr. Vivek Verma
29 November 2017 An Energy Efficient Approach for Routing in Wireless Sensor

Network

Mr. Pancham Singh
06 December 2017 Cloud Security Issues Mr. Kapil Tomar

MOOC/Swayam Online Courses Completed by Faculty (Year wise)

Academic Year 2019-20 (Even)

Faculty Name MOOC/Swayam Online Course
Ms. Yogita Chhabra Computer Networks and Internet protocol
Dr. Parneet Kaur Data Analytics with Python
Mr. Pardeep Data Analytics with Python
Dr. Ruchi Gupta Computer network and internet protocol
Ms. Mrignainy kansal Data mining
Mr.Pancham Singh Computer networks
Mr. Gaurav Singh Rawat Computer network and internet protocol
Ms. Shilpi Gupta Operating System
Ms. Shikha Jain Introduction to algorithm and analysis
Mr. Ruchin Gupta Problem solving through Programming In C
Dr. Sushil Kumar Practical Machine Learning with Tensorflow
Mr. Lucknesh Kumar Data Analytics with Python
Dr. J.K. Seth Cloud Computing
Ms. Yogita Chhabra Computer Networks and Internet protocol

Academic Year 2019-20 (Odd)

Faculty Name MOOC/Swayam Online Course
Dr. Aditya Pratap Singh Joy of Computing using Python
Ms. Shikha Jain Operation System Fundamentals

Academic Year 2018-19 (Even)

Faculty Name MOOC/Swayam Online Course
Dr. Vivek Singh Verma Machine Learning , ML
Dr. Aditya Pratap Singh Problem solving through Programming In C
Dr. Ruchi Gupta Crypotography and Network Security
Ms. Anupama Sharma Joy of Python
Mr. Sumit Sharma Problem solving through Programming In C
Dr. Jitendra Kr. Seth programming in Java
Mr. Pancham Singh Discrete  Mathematics
Ms. Yogita Chhabra Compiler Design
Ms. Shikha Jain Theory of automata and formal language
Ms. Shilpi Gupta Problem solving through Programming In C
Dr. Sushil Kumar Machine Learning for Engineering and science applications
Mr. Lucknesh Kumar Joy of Computing using Python
Ms. Anu Gupta Problem solving through Programming In C
Ms. Mrignainy Kansal Discrete  Mathematics
Mr. Gaurav Singh Rawat Introduction to Internet of Things

Mentorship Program

Course Code Course Name Number of Students Mentors GUIDED STUDENTS YEAR
KCS-303 DS&TL 37 SHIKHAR AGARWAL B.Tech II Year 2019-20 (ODD)
KCS-301 DS 37 RISHI MISHRA B.Tech II Year 2019-20 (ODD)
RCS-501 DBMS 30 SHREYA TYAGI B.Tech III Year 2019-20 (ODD)
RCS-502 DAA 30 AARUSHI GARG B.Tech III Year 2019-20 (ODD)
RCS-401 OS 40 SHREYA TYAGI B.Tech II Year 2018-19 (EVEN)
RCS-403 DS 40 AARUSHI GARG B.Tech II Year 2018-19 (EVEN)
RCS-601 CN 40 ANCHAL CHAUDHARY B.Tech III Year 2018-19 (EVEN)
RCS-602 CD 40 NAKSHTRA B.Tech III Year 2018-19 (EVEN)
RCS-301 DS&TL 58 AARUSHI GARG B.Tech II Year 2018-19 (ODD)
RCS-305 DS 58 SHREYA TYAGI B.Tech II Year 2018-19 (ODD)
RCS-501 DBMS 50 ABHISHEK CHAUCHAN B.Tech III Year 2018-19 (ODD)
RCS-502 DAA 50 ANCHAL CHAUDHARY B.Tech III Year 2018-19 (ODD)

AKTU Sports Tournament

S.NO.

Participations Name

Name of events

Organized by

Date

Prize/ Rewards

1

Nitish Bhardwaj 4th year IT-2

Basketball (Boys)

AKTU Zonal

24-26th September 2019

GOLD

2

Nikhil Yadav 4th year IT-2

Basketball (Boys)

AKTU Zonal

24-26th September 2019

GOLD

3

Nitish Bhardwaj 4th year IT-2

Basketball (Boys)

AKTU State Level

21-23th October 2019

Silver

4

Nikhil Yadav 4th year IT-2

Basketball (Boys)

AKTU State Level

21-23th October 2019

Silver

5

Shefali Rawat 3rd year IT-2

Basketball (Girls)

AKTU Zonal

24-26th September 2019

Gold

6

Shefali Rawat 3rd year IT-2

Basketball (Girls)

AKTU State Level

21-23th October 2019

Gold

7

Priya Singh 2nd year IT

KHO-KHO (Girls)

AKTU Zonal

24-26th September 2019

Gold

8

Priya Singh 2nd year IT

KHO-KHO (Girls)

AKTU State Level

21-23th October 2019

Silver

9

Tanushki

KHO-KHO (Girls)

AKTU Zonal

24-26th September 2019

Gold

10

Tanushki

KHO-KHO (Girls)

AKTU State Level

21-23th October 2019

Silver

11

Kavi Kumar

Football

AKTU Zonal

24-26th September 2019

Gold

12

Kavi Kumar

Football

AKTU State Level

21-23th October 2019

Silver

 

NAME OF PARTICIPANTS

 

NAME OF EVENT

 

ORGANISED BY

 

DATE/

DURATION

 

PRIZE/ REMARKS

 

AVISHI GUPTA

(3rd  YEAR)

GROUP SINGI NG(ZONALS) AKTU 22nd FEB 2019 1st PRICE
AVISHI GUPTA

(3rd  YEAR)

GROUP SINGI NG(ZONALS) AKTU 6th MARCH 2019 2nd PRICE
ANKUR TIWARI

(3rd YEAR)

INITIATIVE (CSI) CSI 7th MARCH 2019 2nd PRICE
AISHWARYA ASHUTOSH (3rd YEAR) DAWN OF CRISIS CONATUS 13th MARCH 2019 2nd PRICE
AVINASH MISHRA

(3rd YEAR)

CIT IT DEPT. 15th APRIL 2019 2nd PRICE
ANURAG PAL

(3rd YEAR)

CIT IT DEPT. 15th APRIL 2019 2nd PRICE
AMAN KUMAR MISHRA (3rd YEAR) CIT IT DEPT. 15th APRIL 2019 2nd PRICE
MOHD. HASHIR HASAN (3rd YEAR) CIT IT DEPT. 15th APRIL 2019 2nd PRICE
SUSHANT MALIK

(2nd YEAR)

COMPETITIVE CODING BY HACKER EARTH MIET COLLEGE MEERUT 17th FEB 2019 1st PRICE
SHEFALI (2nd YEAR) AKTU ZONAL BASKE BALL AKTU ZONAL 400METER AKTU 7th FEB 2019 2nd PRICE
SHEFALI (2nd YEAR) AKTU ZONAL HIGH JUMP AKTU 7th FEB 2019 2nd PRICE
SHEFALI (2nd YEAR) KHO-KHO IIT ROORKEE 19th FEB 2019 1st PRICE
SHEFALI (2nd YEAR) AKTU STATE RELAY, AKTU STATE 500METER AKTU 22nd FEB 2019 1st PRICE
SHEFALI (2nd YEAR) AKTU ZONALS 500METERS, AKTU ZONALS RELAY AKTU 7th FEB 2019 1st PRICE
SHEFALI (2nd YEAR) AKTU ZONALS KHO-KHO AKTU 22nd FEB 2019 1st PRICE
SHEFALI (2nd YEAR) AKTU STATE KHO-KHO AKTU 22nd FEB 2019 2nd PRICE
DEVANG JAIN, AYUSHI

(3rd YEAR)

FASHION SHOW

(TEAM VERVE)

KIET 6th-7th APRIL 2019 1st PRICE
DEVANG JAIN,

AYUSHI  (3rd YEAR)

FASHION SHOW

(TEAM VERVE)

IIT MANDI 12th -14th APRIL 2019 3rd PRICE
ANSHIKA SRIVASTAVA

(3rd YEAR)

NUKKAD NATAK

(TEAM GOONJ)

KIET 6th-7th APRIL 2019 3rd PRICE
NIHIL YADAV, NITISH BHARDWAJ

(3rd YEAR)

AKTU ZONALS AKGIT

(AKTU)

31st OCT 2018-2nd NOV 2018 GOLD MEDAL
NIHIL YADAV,

NITISH BHARDWAJ

(3rd YEAR)

AKTU STATES BBDNITM, LUCKNOW

(AKTU)

18th NOV 2018-20th NOV 2018 GOLD MEDAL
NIKHIL KR. GUPTA,

GAURAV SINGH,

NAND LAL MISHRA, PRAJWAL MOHAN

(3RD YEAR)

IIT ROORKEE

(C16 FRAMES)

IIT ROORKEE 26th OCT 2018-28th OCT 2018 1st PRICE
NIKHIL KR. GUPTA

(3rd YAER)

MONOACT (GALGOTIA UNIFEST 2019) GALGOTIA 25th MARCH 2019 1st PRICE
NIKHIL KR, GUPTA,NAND LAL MISHRA, HARSHIT MISHRA,GARV GAUR ZONALS 2019

(STAGE PLAY)

(TEAM GOONJ)

AMSEC, GZB 21th FEB 2019-23rd FEB 2019 3rd PRICE
NIKHIL KR. GUPTA, ANUSHKA SRIVASTAVA,

PRAJWAL MOHAN

 

NUKKAD NATAK  (IMPRESSIONS 2019 KIET GZB)

(TEAM GOONJ)

KIET GZB 6th APRIL 2019 3rd PRICE
Name of Participants Name of Event Organized By Date/ Duration Prize/Remarks
Suryansh Mishra, Rahul Maurya, Yesh Agnihotri, Avinash Singh Boot camp and AKTU Start up Summit 2018 AKTU Noida 24/7/2018 – 27/7/2018 Attended
Suryansh Mishra i5 Summit IIM Indore 18/8/2018 – 20/8/2018 Attended
Simran Preet Kaur Developer’s Conference Hyderabad 29/09/18 – 04/10/18 Attended & Participated
Shaurya Parashar 5th District  Badminton Championship 2018 Ghaziabad Badminton Association 5/10/2018- 9/10/2018 Participated
Aryan Chaudhary 48 Hour National Level Hackathon GRIET Hyderabad 12/10/2018 – 14/10/2018 Project Selected for final event
Harshita Mishra, Sanjana Yadav, Apoorv Gupta, Tushar Srivastava, Ishaan Srivastava, Gaurav Singh, Nikhil Kumar Gupta, Mohita Verma, Akarsh Srivastava, Tanya Baranwal, Nabhika Garg, Shitanshu Kamboj, Shailendra Kumar, Prachi Chaudhary, Aman Bharti, Rohan Jaiprakash, Ayush Chaudhary, Saurav Verma, Shruti Agarwal, Astha Singh, Anchal Yadav Thomso’18 IIT Roorkee 25/10/2018 – 29/10/2018 Attended  & Participated
Shimona Gupta, Rohit Thukral, Navranshu Gautam, Ayush Singh,

Ayushi Awasthi, Devang Jain,

Utkarsh Singh

Cultural Fest OASIS’18 BITS Pilani 29/10/18 – 01/11/18 Attended & Participated
Nitish Bhardwaj

Nikhil Yadav

Basketball (Boys)

AKTU Sports Zonal 2018-19

RKGIT, Ghaziabad 31/10/2018 – 2/11/2018 Awarded Gold
Shefali Rawat Basketball (Girls)

AKTU Sports Zonal 2018-19

RKGIT, Ghaziabad 31/10/2018 – 2/11/2018 Awarded Silver
Shaurya Parashar Table tennis (Boys)

AKTU Sports Zonal 2018-19

RKGIT, Ghaziabad 31/10/2018 – 2/11/2018 Awarded Bronze
Pratiksha Dwivedi Table tennis (Girls)

AKTU Sports Zonal 2018-19

RKGIT, Ghaziabad 31/10/2018 – 2/11/2018 Awarded Gold
Pratiksha Dwivedi Table Tennis Doubles (Girls)

AKTU Sports Zonal 2018-19

RKGIT, Ghaziabad 31/10/2018 – 2/11/2018 Awarded Gold
Shaurya Parashar Badminton (Boys)

AKTU Sports Zonal 2018-19

RKGIT, Ghaziabad 31/10/2018 – 2/11/2018 Awarded Bronze
Shaurya Parashar Badminton Doubles (Boys)

AKTU Sports Zonal 2018-19

RKGIT, Ghaziabad 31/10/2018 – 2/11/2018 Awarded Gold
Shefali Rawat Kho-Kho (Girls)

AKTU Sports Zonal 2018-19

RKGIT, Ghaziabad 31/10/2018 – 2/11/2018 Awarded Gold
Abdul Samad

Kavi Kumar

Shubham Semwal

Football (Boys)

AKTU Sports Zonal 2018-19

RKGIT, Ghaziabad 31/10/2018 – 2/11/2018 Awarded Gold
Shefali Rawat 800 M (Girls)

AKTU Sports Zonal 2018-19

RKGIT, Ghaziabad 31/10/2018 – 2/11/2018 Awarded Gold
Shefali Rawat 400 M (Girls)

AKTU Sports Zonal 2018-19

RKGIT, Ghaziabad 31/10/2018 – 2/11/2018 Awarded Silver
Tanushki

Shefali Rawat

4*100 M Relay (Girls)

AKTU Sports Zonal 2018-19

RKGIT, Ghaziabad 31/10/2018 – 2/11/2018 Awarded Gold
Shefali Rawat 4*400 M Relay (Girls)

AKTU Sports Zonal 2018-19

RKGIT, Ghaziabad 31/10/2018 – 2/11/2018 Awarded Gold
Shefali Rawat High Jump (Girls)

AKTU Sports Zonal 2018-19

RKGIT, Ghaziabad 31/10/2018 – 2/11/2018 Awarded Gold

 

 

NAME OF PARTICIPANTS

 

NAME OF EVENT

 

ORGANISED BY

 

DATE/

DURATION

 

PRIZE/ REMARKS

 

Ravi Goswami, 2nd yr

 

 

Manthon Advanced Institute,

Ghaziabad

September 2017 Silver Medal
Nitish Bhardwaj, 2nd yr Basketball

Tournament

KEC

Ghaziabad

November

2017

Gold Medal
Shashank Shekhar, 3rd yr Innotech KIET Tech Fest

Ghaziabad

9-10 Nov

2017

2nd Prize
Shalendra Kumar, 3rd yr Antaragni IIT, Kanpur 25-30 Oct

2017

Participation
Shimona Gupta, 3rd yr FashP, Waves BITS, Goa 28 Oct

2017

3rd Prize
Shrey Tripathi, 3rd yr Hackathon Innovacen, Noida October

2017

Participation
Tanya Srivastava, 3rd yr Galleria, Cat’s Cradle ABES, Ghaziabad October

2017

2nd Prize
Vishal Rana, 3rd yr Hackathon ABES, Ghaziabad November

2017

1st Prize
 

NAME OF PARTICIPANTS

 

NAME OF EVENT

 

ORGANISED BY

 

DATE/

DURATION

 

PRIZE/ REMARKS

 

Madhav Agarwal 3rd yr

Raj Maurya 3rd yr

 

 

Bigdatathon-17

Event 1- Big War

Event 2 – Big Quiz

ABESIT,

Ghaziabad

7th -9th April 2017 1st Prize of

Rs. 21000 in

Big War

2nd Prize of

Rs. 2000 in

Big Quiz

Anmol Vashistha, 3rd yr

Ananya Agarwal, 3rd yr

Smart India Hackathon’2017 HR Department of India 1st -2nd April 2017 Inspiration Award of cash prize Rs 10,000/-
Akansha Kapoor 3rd yr

Aprajita Gupta 3rd yr

 

JECRC University, Jaipur Cultural Fest JECRC University 4 March 2017 Participant
Akansha Kapoor 3rd yr

Shitanshu Kamboj 2nd yr

Galgotia University Cultural Fest Galgotia University 25 February 2017 Participant
Aprajita Gupta 3rd yr

Ananya Agarwal 3rd yr

State Level Arts And Cultural Fest (A.K.T.U) RKGIT, Ghaziabad 17-18 February 2017 1st Prize

Smart India Hackathon-2018

Our Hon’ble Prime Minister, Shri Narendra Modi, envisages a Digital India to bridge the digital divide in our country and further promote digital literacy in order to make development a comprehensive mass movement and put governance within everyone’s reach in India. In order to work towards our PM’s vision, MHRD, All India Council for Technical Education (AICTE), Inter Institutional Inclusive Innovation Center (i4C), and Persistent Systems organized Smart India Hackathon 2017, a unique initiative to identify new and disruptive digital technology innovations for solving the challenges faced by our country. The initiative was a huge success. To reiterate the efforts towards our PM’s vision, MHRD, AICTE, i4C, and Persistent Systems is proud to propose the 2nd edition of this initiative – Smart India Hackathon 2018.

Smart India Hackathon 2018 is a non-stop digital product development competition, where problems are posed to technology students for innovative solutions. It:

  • Harnesses creativity & expertise of students
  • Sparks institute-level hackathons
  • Builds funnel for ‘Startup India’ campaign
  • Crowdsources solutions for improving governance and quality of life
  • Provides opportunity to citizens to provide innovative solutions to India’s daunting problems

Smart India Hackathon 2018 will have 2 sub-editions – Software as well as Hardware:

  • Software Edition will be 36 hour software product development competition, similar in concept to Smart India Hackathon 2017
  • The new Hardware Edition will be a hackathon where teams will be work for 5 straight days and build their hardware solutions. This competition would be limited to only 5 nodal centers with 20-25 teams each.

Our engineering students of IT stream have participated enthusiastically in this event. Under different ministries, total 6 teams of six members in each were registered and submitted their proposals of solution. After reviewing their statements of proposed solution,3 solutions were selected for this competition. The details of all the selected teams are given below.

DETAILS OF STUDENTS PARTICIPATING IN  SMART INDIA HACKATHON 2018

 
 

S.No

TEAM NAME

MINISTRY

Problem Statement

TEAM MEMBERS

PLACE AND DATE OF COMPETITION

FACULTY MENTOR

DEPT.

 

1

Data Knights

Government of Gujarat (#GGJ28)

Road Symbol Detection Software in Vehicle

RAJ KR. MAURYA (1402713072) MADHAV AGARWAL (1402713051) SHREYANSH JAIN (1402713094)    KUNWAR ASHUTOSH SINGH(1502713050) ASHUTOSH ANAND (1502713026) AMULYA AGARWAL (1602710019)

Nagpur 

Mr. Pancham Singh

IT

 
 
 
 
 

2

The Resolution Squad

Government of Gujarat(#GGJ16)

Identification Of Meritorious students in Primary Education

ANMOL VASHISTHA (1402713018)      ANANYA AGARWAL (1402713014)  NISHTHA AGARWAL (1402710098) RITIKA MITTAL (1502710129)         YASH SAXENA (1502710186) PANKHURI SRIVASTAVA (1502721070)

Noida

Mr. Narendra Kr.

 
 
 
 
 
 

3

Data Geeks

Government of Gujarat(#GGJ32)

Forecasting of Road Submergence
(Web Application)

ARYAN CHAUDHARY (1602713025) VARUN SINGH NEGI (1602710175) SRIJAN PRAKASH (1602713110)          ANKIT KANSAL (1602710021)           NIKKI RASTOGI (1602710082)           TANU AGARWAL (1602710164)

Nagpur 

Mr. Kapil Tomar

 
 
 
 
 

SMART INDIA HACKATHON-2017

AKGEC teams participated enthusiastically in the Smart India Hackathon-2017, an ambitious program of the Government of India under the aegis of Ministry of Human Resource Development (MHRD).

The Hackathon, a pan-India 36 hours non-stop programming competition to provide e-solutions to more than 500 problem statements from 30+ Ministries and Government departments, was conducted in 33 centers simultaneously and witnessed participation of more than 42,000 students in 7531 teams from various engineering colleges and institutions across the country. 1266 teams were shortlisted for the Grand Finale across 26 different centres in the country. Two teams from CSE department participated in the Grand Finale on 1-2 April, 2017.

Team

Team Members

 

Problem Statement

Ministry Category

The Resolution Squad

 

Anmol Vashistha        

B.Tech III year IT

Digitized Platform/Automatic Response Platform for Handling Parliament Questions

Department of Science and Technology

Ananya Agarwal         

B.Tech III year IT

Rupanshu Verma           

B.Tech III year CSE

Yash Saxena                

B.Tech II year CSE

Shobhit Mohan               

B.Tech II year CSE

Pankhuri Srivastava       

B.Tech II year EN

 

Mr. JK Seth (Faculty Mentor)

Department of IT

Data Scroungers

Divya Singh

B.Tech III year CSE

Prediction of Rain and Local Weather Based on the Available 100 Years of Rainfall Data and Modeling a Farmer Support System

Ministry of Environment Forest and Climate change

 

Shristi Agarwal

B.Tech III year CSE

Kartik Jain

B.Tech II year CSE

Harleen Kaur

B.Tech II year CSE

Aman Agarwal

B.Tech II year CSE

Yatharth Sharma

B.Tech II year IT

Mr. Deepak Rai (Faculty Mentor)

Department of CSE

 

 

 

 

 

 

 

 

Publication of technical magazines, newsletters, etc.

INFOBYES is a Journal of IT department in which faculties and students of IT department use to publish their articles. It has been started since 2010. Publication of INFOBYTES is semester wise.

Chief Editor : Dr. Anu Chaudhary

Editor : Ms. Yogita Chhabra

2017-18

S.No.

Name of Participants

Title of Published Paper

Paper Published By

Year of Publication

1

Shashwat Jain

Shivam Jain

The Blue Brain: A Step into the Discovery of Reality

INFOBYTES Journal of Information Technology

July-Dec 2017

2

Arushi Sharma

Deepa Varshney

Mitali Mittal

An Overview: TCP Congestion Avoidance Techniques in WMSN

INFOBYTES Journal of Information Technology

July-Dec 2017

3

Akshat Tiwari

WIKUM

INFOBYTES Journal of Information Technology

July-Dec 2017

4

Sara Khan

Stereoscopic Photography

INFOBYTES Journal of Information Technology

July-Dec 2017

5

Shashank Awasthi

Vijay Kumar Sharma

Rajat Singhal

Pulkit Agarwal

Parul Saini

Data Aggregation in Wireless Multimedia Sensor Network (WMSN)

INFOBYTES Journal of Information Technology

July-Dec 2017

6

Shubhi Rajput

CHAT BOT

INFOBYTES Journal of Information Technology

July-Dec 2017

7

Shreya Tyagi

3D Printing

INFOBYTES Journal of Information Technology

July-Dec 2017

8

Ankit Singh

The Renewable Future: A Review of Recent Innovations

INFOBYTES Journal of Information Technology

July-Dec 2017

2016-17

S.No.

Name of Participants

Title of Published Paper

Paper Published By

Year of Publication

1

Madhav Agarwal

Raj Kumar Maurya

The Blue Brain: A Step into the Discovery of Reality

INFOBYTES Journal of Information Technology

July-Dec 2016

2

Naveen Rishishwar

A Survey: Wireless Power Transmission

INFOBYTES Journal of Information Technology

July-Dec 2016

3

Radhika Gupta

Balloon Powered Internet

INFOBYTES Journal of Information Technology

July-Dec 2016

4

Anchal Chaudhary

Nakshtra Pradhan

Project Soli

INFOBYTES Journal of Information Technology

July-Dec 2016

5

Aditya Kumar Gupta

Advance Concepts of Cryptography

INFOBYTES Journal of Information Technology

July-Dec 2016

6

Shubhangi Agrawal

Satyam Verma

Rajat Singhal

BITCOINS

INFOBYTES Journal of Information Technology

July-Dec 2016

7

Nikhil Giri

Anupam Chaudhary

Money Chaudhary

Optimizing Video Streaming Over Wireless Network

INFOBYTES Journal of Information Technology

July-Dec 2016

8

Anmol Vashistha

Energy Efficiency of Cloud Computing: A Review of thr Recent Advances

INFOBYTES Journal of Information Technology

Jan-June 2017

9

Ishan Srivastava

Kajal Kanaujia

Big Data: Security Issues and Challenges

INFOBYTES Journal of Information Technology

Jan-June 2017

10

Salvee Verma

Sensitive Skin

INFOBYTES Journal of Information Technology

Jan-June 2017

11

Radhika Gupta

Digital Jewellery

INFOBYTES Journal of Information Technology

Jan-June 2017

2015-16

S.No.

Name of Participants

Title of Published Paper

Paper Published By

Year of Publication

1

Aayush Nigam

Ambika Agarwal

Pen Computing

INFOBYTES Journal of Information Technology

July-Dec 2015

2

Rishabh Jain

Rajat Gupta

Demystifying MonoDB Performance in the Cloud

INFOBYTES Journal of Information Technology

July-Dec 2015

3

Dilpreet Singh

Rishabh Ranjan Kesarwani

Augmented Reality

INFOBYTES Journal of Information Technology

July-Dec 2015

4

Pushpam Matah

Akriti Verma

Rishabh Ranjan Kesarwani

LI-FI

INFOBYTES Journal of Information Technology

January-June 2016

5

Ankit Singh

Big Data and Health Care

INFOBYTES Journal of Information Technology

January-June 2016

6

Saurabh Sonkar

Prerna Singh

Ritika Garg

Are Good Computers Viruses Still a Bad Idea

INFOBYTES Journal of Information Technology

January-June 2016

7

Akansha Baliyan

Kartikeya

Nancy Kaur

Scope and Application of Cloud Computing in Banking Sector

INFOBYTES Journal of Information Technology

January-June 2016

8

Mayank Bahadur

Google-X Technologies

INFOBYTES Journal of Information Technology

January-June 2016

2014-15

S.No.

Name of Participants

Title of Published Paper

Paper Published By

Year of Publication

1

Shivani Singhal

Shubham Arora

MAC Protocols used in WSN for Energy Conservation: A Survey

INFOBYTES Journal of Information Technology

January-June 2015

2

Rishabh jain

Rajat Gupta

MONGODB-A Document Oriented Database The Web is built on objects. Not Tables

INFOBYTES Journal of Information Technology

January-June 2015

3

Mansi Kapoor

Let’s Take a Dive in the Sea of Viruses

INFOBYTES Journal of Information Technology

January-June 2015

4

Shivendra Srivastava

Automatic Summarization

INFOBYTES Journal of Information Technology

January-June 2015

5

Preksha Tyagi

Shubhangi Goyal

Tanupriya

Spatial Domain Based Image Steganography: A Comparison of Various Techniques

INFOBYTES Journal of Information Technology

January-June 2015

6

Harshit Bajpai

Shreekant Mittal

Saurabh Tripathi

Security & Privacy in Cloud Computing

INFOBYTES Journal of Information Technology

January-June 2015

Participation in inter-institute events by students of the program of study

2017-18

S.No.

Name of Participants

Name of Event

Organized By

Date/Duration

Prize/Remarks

1

Vijay Pratap

Voluteering Internship

Intershala

5/9/2017

 

2

Vishesh Maheshwari

Project biometric data analysis using MSBI

LiquidHub Analytics Pvt. Ltd.

21/6/2017- 20/7/2017

 

2016-17

S.No.

Name of Participants

Name of Event

Organized By

Date/Duration

Prize/Remarks

1

Vishesh Maheshwari

Training Program

UPDS ltd

15/6/2016 to 15/8/2016

Grade A

2

Vijay Pratap

Asp.net with c# training

RCPL

13/6/2017 to 26/7/2017

B+

3

Vijay Pratap

Software Dev Fundamentals

Microsoft

6/11/2016

Completed Satisfactorily

4

Shubh  Saxena

Training Advanced Java

CETPA

14/6/2017 to 11/7/ 2017

Completed Satisfactorily

5

Tanya Baranwal

participation

Code Gladiators

2017

rank 350

6

Deepanshi Garg

State level art fest

RKGIT

17 /2/2017 to 18/2/2017

First Position

7

Money Chaudhary

Moblle Sites Certidicatin

Google

 

Completed Satisfactorily

8

Vishesh Maheshawri

Hackathon

Galgotias

14/4/2017 to 15/4/2017

participated

9

Vijay Sharma

Udbha 2016

AKTU

2016

First Position

10

Vijay Sharma

Zonal arts and cultural fest

AKTU

19/2/2016 to 20/2/2016

participated

11

Pulkit Agarwal

FestinO beats

ABESIT

16/2/2017

First Position

12

Vijay Sharma

Vortex

IIT Delhi

9 to 10/4/2017

participated

13

Dhrity Gangwar

Rann

KIET

7 to 9/4/2017

participated

14

Anchal Saxena

Youth level fest

SGI

 2017

First Position

15

Akriti Verma

Smart India Hackathon

i4c

2017

participated

16

Anmol Vashishta`

Smart India Hackathon

i4c

2017

participated

17

Anmol Vashista

Role of CC in Contempory business

ABESEC

2017

participated

18

Deepanshi Garg

Udbhav 2016

AKTU

2016

First Position

19

Money Chaudhary

Level 4 completion course

Lynda.com

2017

Completed Satisfactorily

20

Gaurav

Zonal level fest

RKGIT

2016

First Position

21

Kanika Jain

SPORTS FEST

IMS

21/2/2017

First Position

22

Madhav Agarwal

BigDatathann

ABESIT

7/2/2017 to 9/2/2017

First Position

23

Madhav Agarwal

Machine learning in big data-PAPER PRESENTTION

ICCUT 2016

24/12/2016 to 25/12/2016

participated

24

Madhav Agarwal

DAA Cousre

NPTEL

july to sep 2016

Completed Satisfactorily

25

Madhav Agarwal

ML course

CourseERA

22/6/2017

Completed Satisfactorily

26

Money Chaudhary

Redux Course

Lynda.com

Aug 2017

Completed Satisfactorily

27

Mujahid Ansari

Advanced java Course

ducat

1/8/2016

Completed Satisfactorily

28

Money Chaudhary

AngularJs

Stone River

17/6/17

Completed Satisfactorily

29

Anchal Saxena

Baskteball

AKTU

14/2/17

GoldMedal

30

Madhav Agarwal

neural networks & deep learning

deeplearning.ai

30/8/2017

completed

31

Madhav Agarwal

machine learning foundations

university of washington

11/11/2016

completed

32

Madhav Agarwal

algorithmic tool box

university of san diego

15/8/2017

completed

33

Raj Kumar Maurya

wheebox employability skills test

wheebox

9/8/2017

77th percentile rank

34

Raj Kumar Maurya

internship

azitech it solutions

14 jun - 14 july 2017

internship in python programming

35

Raj Kumar Maurya

neural networks & deep learning

deeplearning.ai

30/8/2017

completed

36

Raj Kumar Maurya

smart india hackathon'17

ministry of railways

20/3/2017

participation

37

Raj Kumar Maurya

iccut'16

institute of institutional industrial research

24/12/2016 -25/12/2016

paper presentation

38

Shaswat Jain

composit'16

aptron solutions

1/7/2016

participation

39

Shaswat Jain

java core

aptron solutions

10/6/ 2016 -   15/7/ 2016

completed

40

Deepak Singh

hackathon'17

Infosys

29/7/2017-30/7/2017

participation

41

Deepak Singh

smart india hackathon'17

AICTE

20/3/2017

participation

42

Shubham Prakash

Internshala graphic design contest

Internshala

01/2/2017

participation

43

Utkarsh Varshney

tryst'17

IIT delhi

24/2/2017 – 27/2/2017

participation

44

Avinash  Singh

mobile site certification

Google

20/7/2017

passed

45

Ashutosh Sharma

wheebox employability skills test

wheebox

9/9/2017

85th percentile rank

46

Kanika Jain

site'17

shankara group of institions jaipur

20/4/2017

1st rank

47

Kanishka Mogha

Online marketing fundamentals

Google

27/5/2017

completed

48

Avinash Singh

smart india hackathon'17

Department of science and technology

20/3/2017

participation

49

Harsh Gupta

tryst'17

IIT delhi

24/2/2017 – 27/2/2017

participation

50

Akash Gupta

numerical reasoning test

testdom

11/9/2017

top 10 percent

51

Akash Gupta

c# course

sololearn

30/3/2016

completed

52

Akash Gupta

html fundamentals

sololearn

14/11/2015

completed

53

Akash Gupta

css fundamentals course

sololearn

27/12/2015

completed

54

Shubh Singhal

tryst'17

IIT Delhi

24/2/2017 -27/2/2017

participation

55

Aparajita Gupta

aktu zonals

RKGIT

17/2/2017-18/2/2017

1st in dance

56

Ravi Goswami

manthan-poetry competition

poems bucket and literal society AIACTR

01/4/2017

participation

57

Akash Verma

php course

sololearn

10/4/2017

completed

58

Gaurav Singh

aktu zonal tech fest

kiet

16/9/2016 – 18/9/2016

participation

59

Shaswat Upadhyay

technoxian'17

times world group

28/4/2017 – 30/4/2017

participation

60

Gaurav Singh

genero'16

abesec

16/10/2016

1st rank in street play

61

Shivam Dhama

National Seminar

IPEM

10/2/2018

Presented Paper

2015-16

S.No.

Name of Participants

Name of Event

Organized By

Date/Duration

Prize/Remarks

1

Akriti Verma

Innovatia (Genero)

ABES

15-17/10/2015

1st Prize

4

Kanika

Panache/Zest 2016

Ideal Group of Institutions

14-18/3/2016

1st Prize

7

Kanika Jain

Rann'16

KIET

11-13/3/2016

Participation

8

Kanika Jain

Rann'16

KIET

11-13/3/2016

2nd Prize

9

Akshat Yashu

IRIS 2016

Indian Institute of Management, Indore

Oct-2016

Participation

10

Shashwat Jain

Recent Advancements in Electrical, Electronics and Automation Sector(RAEEA-2015)

Galgotia's College of Engg.& Technology

19/2015 to 2/9/2015

Participation

11

Shashwat Jain

Spring Fest 2015

IIT Kharagpur

2015

Campus Ambassador

12

Raj Kumar Maurya

HP Summer Training

HP Education Services

11/6/2015-24/7/2015

Certificate of Training

13

Raj Kumar Maurya

HP Summer Training

HP Education Services

12/5/2015-11/7/2015

Certificate of Training

14

Vishesh Maheshwari

Discovery of Mind Test

Amar Ujala

2015

Certificate of Excellence

15

Shivam Jain

Tryst 2016

IIT Delhi

26/2/2016-29/2/2016

Participation

22

Akriti Verma

Appthon Event

Amity University

18/2/2016-20/2/2016

2nd Prize

23

Akash Kool

HP Summer Training

HP Education Services

12/5/2015-11/7/ 2015

Certificate of Training

24

Kanika Jain

Zonal Level Sports Fest

IMS Engg College

13/2/2016 -14/2/2016

1st Prize

25

Kanika Jain

National Level Sports Fest (Chakravyuh)

IMS Engg College

23/10/2015-25/10/ 2015

1st Prize

26

Tushar Bharadwaj

State Level Sports Fest

Shri Ram Murti Smarak College of Engg & Tech

19/2/2016 -21/2/2016

3rd Prize

27

Tushar Bharadwaj

Zonal Level Sports Fest

IMS Engg College

13/2/2016 -14/2/2016

2nd Prize

28

Tushar Bharadwaj

Zonal Level Sports Fest

IMS Engg College

13/2/2016 -14/2/2016

1st Prize

29

Aprajita

Zonal Level Sports Fest

IMS Engg College

13/2/2016 -14/2/2016

3rd Prize

30

Anchal Saxena

National Level Sports Fest (Chakravyuh)-BasketBall

IMS Engg College

23/10/2015-25/10/2015

1st Prize

31

Anchal Saxena

National Level Sports Fest (Chakravyuh)
- Volleyball

IMS Engg College

23/10/2015-25/10/2015

1st Prize

32

Kanika

State Level Sports Fest

Shri Ram Murti Smarak College of Engg & Tech

19/2/2016 -21/2/2016

3rd Prize

33

Kanika

State Level Sports Fest

Shri Ram Murti Smarak College of Engg & Tech

19/2/2016 -21/2/2016

Participation

2014-15

S.No.

Name of Participants

Name of Event

Organized By

Date/Duration

Prize/Remarks

1

MD.  Mujahid Ansari

mimamsa

IISER pune

11/1/2015

participation

2

Akriti verma

TECHNOPHILIA

robotics & computer appln. institute of USA

21/9/2014

participation

3

Madhav Agarwal

rendezvous'14

IIT Delhi

18/10/2014

participation

4

Raj kumar Maurya

tryst'15

IIT Delhi

1/3/2015-2/3/2015

participation

5

Raj kumar Maurya

tryst'15

IIT Delhi

1/3/2015-2/3/2015

participation

Topper List (2019-20 Odd Sem)

ST1 Topper list

2nd year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

  1802713017

ANANT SINGH

IT-2

S.NO

Roll No

Name

1

1802721058

MOHINI SHARMA

2

1802713069  

NAIMISH BANSAL

 

3rd year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1702731010  

ADITI SAINI

 

IT-2

S.NO

Roll No

Name

1

1702713119   

VIDHI DIXIT

 

4th year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1602713027   

ASHNA ARORA

 

IT_2

S.NO

Roll No

Name

1

1602713113    

TANYA GUPTA

ST2 Topper list

2nd year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1802713034    

BHARAT GOYAL

 

IT-2

S.NO

Roll No

Name

1

1802713082  

RISHIKA GUPTA

 

3rd year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

170273110

ADITI SAINI

 

IT-2

S.NO

Roll No

Name

1

1702713110

TEJASVI KATIYAR

2

1702713119   

VIDHI DIXIT

 

4th year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1602713003   

AARUSHI GUPTA

 

IT_2

S.NO

Roll No

Name

1

1602713113   

TANYA GUPTA

PUT Topper list

2nd year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1802713006   

ADITI GUPTA

 

IT-2

S.NO

Roll No

Name

1

1802721058  

MOHINI SHARMA

 

3rd year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

170273110

ADITI SAINI

 

IT-2

S.NO

Roll No

Name

1

1702713119

VIDHI DIXIT

 

4th year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1602713003   

AARUSHI GUPTA

 

IT_2

S.NO

Roll No

Name

1

1602713113   

TANYA GUPTA

Topper List (2018-19 Even Sem)

ST1 Topper list

2nd year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

  1702713020

ANSHUL SRIVASTAVA

2

  1702713016

ANKUR TIWARI

IT-2

S.NO

Roll No

Name

1

1702713119

VIDHI DIXIT

2

1702713110  

TEJASVI KATIYAR

 

3rd year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1602713003  

AARUSHI GARG

2

1602713022 

ANUSHKA SRIVASTAVA

 

IT-2

S.NO

Roll No

Name

1

1602713067   

NEETU VERMA

2

1602713101   

SHREYA TYAGI

 

4th year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1502713052   

MANSI AGARWAL

2

1502713045   

KAJAL KANAUJIA

 

IT_2

S.NO

Roll No

Name

1

1502713074   

RADHIKA GUPTA

2

1502731101   

POORIMA BASSI

ST2 Topper list

2nd year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1702731010   

ADITI SAINI

2

1702713016   

ANKUR TIWARI

 

IT-2

S.NO

Roll No

Name

1

1702713119  

VIDHI DIXIT

2

1702731129   

SHIKHAR AGARWAL

 

3rd year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1602713003

AARUSHI GARG

2

1602713022  

ANUSHKA SRIVASTAVA

 

IT-2

S.NO

Roll No

Name

1

1602713162

MUSKAN GUPTA

2

1602713101   

SHREYA TYAGI

 

4th year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1502713045   

KAJAL KANAUJIA

2

1502713052 

MANSI AGARWAL

 

IT_2

S.NO

Roll No

Name

1

1502713112   

SWARNIMA SHUKLA

2

1502713085  

SARA KHAN

Topper List (2018-19 Odd Sem)

ST1 Topper list

2nd year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

  1702731010

ADITI SAINI

2

  1702713041

DISHA RASTOGI

 

IT-2

S.NO

Roll No

Name

1

1702713078

RIPUDAMAN RASTOGI

2

1702713119   

VIDHI DIXIT

 

3rd year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1602713022  

ANUSHKA SRIVASTAVA

2

1602713003 

AARUSHI GARG

 

IT-2

S.NO

Roll No

Name

1

1602713113   

TANYA GUPTA

2

1602713067   

NEETU VERMA

 

4th year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1502713052   

MANSI AGARWAL

2

1502713060   

NANDINI MISHRA

 

IT_2

S.NO

Roll No

Name

1

1502713112   

SWARNIMA SHUKLA

2

1502713074   

RADHIKA GUPTA

 

 

 

ST2 Topper list

2nd year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1702731010   

ADITI SAINI

2

1702713072   

KHUSHAL UPADHYAY

 

IT-2

S.NO

Roll No

Name

1

1702713119  

VIDHI DIXIT

2

1702713065   

NISHTHA TRIPATHI

 

3rd year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1602713003

AARUSHI GARG

2

1602713058  

MOHD ASHRAF

 

IT-2

S.NO

Roll No

Name

1

1602713101

SHREYA TYAGI

2

1602713067   

NEETU VERMA

 

4th year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1502713045   

KAJAL KANAUJIA

2

1502713034 

DEEPANSHI CHAUHAN

 

IT_2

S.NO

Roll No

Name

1

1502713074   

RADHIKA GUPTA

2

1502713094  

SHIVANGI SINGHAL

 

PUT Topper list

2nd year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1702731010

ADITI SAINI

2

1802713901

AYUSHI GARG

 

IT-2

S.NO

Roll No

Name

1

1702713119   

VIDHI DIXIT

2

1702713078

RIPUDAMAN SINGH

 

3rd year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1602713003 

AARUSHI GARG

2

1602713058

MOHD ASHRAF

 

IT-2

S.NO

Roll No

Name

1

1602713101

SHREYA TYAGI

2

1602713067

NEETU VERMA

 

4th year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1502713060

NANDINI MISHRA

2

1502713052

MANSHI AGARWAL

 

IT_2

S.NO

Roll No

Name

1

1502713112   

SWARNIMA SHUKLA

2

1502713074

RADHIKA GUPTA

 

 

 

Topper List (2017-18 Even Sem)

ST1 Topper list

2nd year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1602713003   

AARUSHI GARG

2

1602713051   

KARTIKAY TRIPATHI

 

IT-2

S.NO

Roll No

Name

1

1602713073   

PRAGATI TYAGI

2

1602713100   

SHREYA SINGH

 

3rd year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1502713052   

MANSHI AGARWAL

2

1502713060   

NANDINI MISHRA

 

IT-2

S.NO

Roll No

Name

1

1502713085   

SARA KHAN

2

1502713072   

PURNIMA BATRA

 

4th year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1402713020   

ANUSHKA

2

1402713048   

KUMAR SAURABH PRAVEEN

 

IT_2

S.NO

Roll No

Name

1

1402713114   

VAIBHAV

2

1402713090   

SHIVAM KATYAN

 

 

 

ST2 Topper list

2nd year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1602713003   

AARUSHI GARG

2

1602713013   

AKASH GUPTA

 

IT-2

S.NO

Roll No

Name

1

1602713100   

SHREYA SINGH

2

1602713067   

NEETU VERMA

 

3rd year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1502713052   

MANSHI AGARWAL

2

1502713060   

NANDINI MISHRA

 

IT-2

S.NO

Roll No

Name

1

1502713112   

SWARNIMA SHUKLA

2

1502713074   

RADHIKA GUPTA

 

4th year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1402713048   

KUMAR SAURABH PRAVEEN

2

1402713032   

CHARU BHARDWAJ

 

IT_2

S.NO

Roll No

Name

1

1402713094   

SHREYANSH JAIN

2

1402713114   

VAIBHAV

 

 

 

 

 

 

PUT Topper list

2nd year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1602713058   

MOHD ASHRAF

2

1602713003   

AARUSHI GARG

 

IT-2

S.NO

Roll No

Name

1

1602713101   

SHREYA TYAGI

2

1602713100   

SHREYA SINGH

 

3rd year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1502713052   

MANSHI AGARWAL

2

1502713045   

KAJAL KANAUJIA

 

IT-2

S.NO

Roll No

Name

1

1502713112   

SWARNIMA SHUKLA

2

1502713085   

SARA KHAN

 

4th year

IT-1

S.NO

Roll No

Name

1

1402713010   

AKSHAT SINGH

2

1402713048   

KUMAR SAURABH PRAVEEN

 

IT_2

S.NO

Roll No

Name

1

1402713094   

SHREYANSH JAIN

2

1402713103   

SHUBHANGI AGRAWAL

ST-1 TOPPERS EVENSEM : 2017-18

 

Following are the Section toppers in IT Department:

Sem. / Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

IV – I

1613072

1602713051

KARTIKAY TRIPATHI

84.67

Rs.1000

IV – J

1613067

1602713073

PRAGATI TYAGI

89.00

Rs.1000

VI – I

1513116

1502713052

MANSI AGRAWAL

90.33

Rs.1000

VI – J

1513132

1502713085

SARA KHAN

86.00

Rs.1000

VIII – I

1413063

1402713020

ANUSHKA

81.33

Rs.1000

VIII – J

1413052

1402713114

VAIBHAV

89.33

Rs.1000

 

The award money (Rs 6000/-) as per above details may be permitted.

ATTENDANCE AWARD ODD SEM: 2017-18

 

 

As per existing college policy top two students having attendance above 90% are to be awarded amount of Rs. 2000/- &Rs. 1000/- per section. List of IT students who are eligible for the award for Odd Sem 2017-18 is as follows:

 

IT IInd Year

S.No.

Student. No.

Name

Semester /Section

Attendance

%

Award

1.

1613085

AKASH GUPTA

III/ IT-1

92.59

Rs. 2000.00

2.

1613044

LAVISH GUPTA

III/ IT-1

91.54

Rs. 1000.00

3.

1613002

SHREYA SINGH

IIIIT– 2

98.69

Rs. 2000.00

4.

1613112

SHUBHI RAJPUT

IIIIT– 2

96.94

Rs. 1000.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IT IIIrd Year

S.No.

Student. No.

Name

Semester /Section

Attendance

%

Award

1.

1513121

NIKITA GUPTA

V/ IT-1

95.70

Rs. 2000.00

2.

1513114

KOMAL SINGHAL

V/ IT-1

94.57

Rs. 1000.00

3.

1513126

RADHIKA GUPTA

V/ IT-2

93.86

Rs. 2000.00

4.

1513142

SWARNIMA SHUKLA

V/ IT-2

92.43

Rs. 1000.00

           

 

 

 

 

 

 

 

 

IT IVth Year

S.No.

Student. No.

Name

Semester /Section

Attendance

%

Award

1.

1413017

AKSHAT SINGH

VII/ IT-1

93.87

Rs. 2000.00

2.

1413052

VAIBHAV

VII/ IT-2

95.43

Rs. 2000.00

 

 

 

 

 

 

ST-1 TOPPERS ODD SEM : 2017-18

 

Following are the Section toppers in IT Department:

Sem. / Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

III – I

1613099

1602713003

AARUSHI GARG

90.40

Rs.1000

III – J

1613112

1602713105

SHUBHI RAJPUT

87.33

Rs.1000

V – I

1513109

1502713034

DEEPANSHI CHAUHAN

81.67

Rs.1000

V – J

1513142

1502713112

SWARNIMA SHUKLA

89.00

Rs.1000

VII – I

1413092

1402713032

CHARU BHARDWAJ

85.60

Rs.1000

VII – J

1413052

1402713114

VAIBHAV

88.80

Rs.1000

 

The award money (Rs 6000/-) as per above details may be permitted.

ST-2 TOPPERS ODD SEM : 2017-18

 

Following are the Section toppers in IT Department:

Sem. / Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

III – I

1613099

1602713003

AARUSHI GARG

84.83

Rs.2000

III – J

1613067

1602713073

PRAGATI TYAGI

83.67

Rs.2000

V – I

1513116

1502713052

MANSI AGRAWAL

80.33

Rs.2000

V – J

1513126

1502713074

RADHIKA GUPTA

83.00

Rs.2000

VII – I

1413017

1402713010

AKSHAT SINGH

78.00

-

VII – J

1413052

1402713114

VAIBHAV

84.00

Rs.2000

 

The award money (Rs 10000/-) as per above details may be permitted.

PUT TOPPERS ODD SEM : 2017-18

 

Following are the Section toppers in IT Department:

Sem. / Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

III – I

1613099

1602713003

AARUSHI GARG

86.55

Rs.3000

III – J

1613111

1602713101

SHREYA TYAGI

83.93

Rs.3000

V – I

1513116

1502713052

MANSI AGRAWAL

85.92

Rs.3000

V – J

1513126

1502713074

RADHIKA GUPTA

84.08

Rs.3000

VII – I

1413017

1402713010

AKSHAT SINGH

79.20

-

VII – J

1413052

1402713114

VAIBHAV

84.20

Rs.3000

 

The award money (Rs 15000/-) as per above details may be permitted.

 

Merit List 2016-17
 
               
SL. NO.  UNIVERSITY ROLL NO.  NAME OF STUDENT BRANCH  DIVISION  COLLEGE POSITION  UNIVERSITY POSITION MEDAL
1 1302713097 SHUBHAM AGARWAL IT I-DIV HONS 1 3rd Rank in IT Branch at University level. BRONZE
2 1302713094 SHIVANI VARSHNEY IT I-DIV HONS 2    
3 1302713032 DEEPALI BHARADWAJ IT I-DIV HONS 3    

ATTENDANCE AWARD EVEN SEM: 2016-17

 

 

As per existing college policy top two students having attendance above 90% are to be awarded amount of Rs. 2000/- &Rs. 1000/- per section. List of IT students who are eligible for the award for Even Sem 2016-17 is as follows:

 

IT IInd Year

S.No.

Student. No.

Name

Semester /Section

Attendance

%

Award

1.

1513114

KOMAL SINGHAL

III/ IT-I

92.74

Rs. 2000.00

2.

1513120

NANDINI MISHRA

III/ IT-I

90.86

Rs. 1000.00

3.

1513137

SIDDHARTH DIXIT

IIIIT– J

95.92

Rs. 2000.00

4.

1513085

PRADEEP KUMAR

IIIIT– J

93.55

Rs. 1000.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IT IIIrd Year

S.No.

Student. No.

Name

Semester /Section

Attendance

%

Award

1.

1413017

AKSHAT SINGH

V/ IT-I

96.44

Rs. 2000.00

2.

1413105

MUJAHID ANSARI

V/ IT-I

93.73

Rs. 1000.00

3.

1413052

VAIBHAV

V/ IT-J

96.99

Rs. 2000.00

 

 

 

 

 

 

 

 

TOPPERS EVENSEM : 2016-17

ST-1

Sem. / Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

IV – I

1513109

1502713034

DEEPANSHI CHAUHAN

84.67

Rs.1000

IV – J

1513123

1502713069

PRIYA SHARMA

84.67

Rs.1000

VI – I

1413099

1402713048

KUMAR SAURABH PRAVEEN

72.00

-

VI – J

1413052

1402713114

VAIBHAV

80.33

Rs.1000

VIII – I

1313021

1302713032

DEEPALI BHARADWAJ

80.67

Rs.1000

VIII – J

1313100

1302713077

SAKSHI GUPTA

85.33

Rs.1000

 

ST-2

Sem. / Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

IV – I

1513120

1502713060

NANDINI MISHRA

80.86

Rs.1000

1513116

1502713052

MANSI AGRAWAL

80.86

Rs.1000

IV – J

1513143

1502713114

TRIPTI JAIN

86.86

Rs.2000

VI – I

1413092

1402713032

CHARU BHARDWAJ

65.67

-

VI – J

1413012

1402713103

SHUBHANGI AGRAWAL

79.67

-

VIII – I

1313021

1302713032

DEEPALI BHARADWAJ

66.00

-

VIII – J

1313112

1302713102

SUHANI SINGH

83.50

Rs.2000

 

PUT

Sem. / Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

IV – I

1513109

1502713034

DEEPANSHI CHAUHAN

79.50

-

IV – J

1513126

1502713074

RADHIKA GUPTA

79.43

-

VI – I

1413099

1402713048

KUMAR SAURABH PRAVEEN

76.75

-

VI – J

1413052

1402713114

VAIBHAV

82.92

Rs.3000

VIII – I

1313021

1302713032

DEEPALI BHARADWAJ

80.50

Rs.3000

VIII – J

1313100

1302713077

SAKSHI GUPTA

87.25

Rs.3000

ATTENDANCE AWARD ODD SEM: 2016-17

As per existing college policy top two students having attendance above 90% are to be awarded amount of Rs. 2000/- &Rs. 1000/- per section. List of IT students who are eligible for the award for Odd Sem 2016-17 is as follows:

 

IT IInd Year

S.No.

Student. No.

Name

Semester /Section

Attendance

%

Award

1.

1513120

NANDINI MISHRA

III/ IT-I

98.24

Rs. 2000.00

2.

1513114

KOMAL SINGHAL

III/ IT-I

94.95

Rs. 1000.00

3.

1513085

PRADEEP KUMAR

IIIIT– J

97.79

Rs. 2000.00

4.

1513126

RADHIKA GUPTA

IIIIT– J

96.91

Rs. 1000.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IT IIIrd Year

S.No.

Student. No.

Name

Semester /Section

Attendance

%

Award

1.

1413017

AKSHAT SINGH

V/ IT-I

94.59

Rs. 2000.00

2.

1413052

VAIBHAV

V/ IT-J

97.02

Rs. 2000.00

3.

1413021

SHRUTI RUSTAGI

V/IT– J

90.32

Rs. 1000.00

           

 

 

 

 

 

 

TOPPERS ODD SEM : 2016-17

ST-1

Sem. / Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

III – I

1513109

1502713034

DEEPANSHI CHAUHAN

86.86

Rs.1000

III – J

1513126

1502713074

RADHIKA GUPTA

93.14

Rs.1000

V – I

1413092

1402713032

CHARU BHARDWAJ

79.33

-

V – J

1413012

1402713103

SHUBHANGI AGRAWAL

82.33

Rs.1000

VII – I

1313021

1302713032

DEEPALI BHARADWAJ

71.60

-

VII – J

1313025

1302713097

SHUBHAM AGARWAL

78.80

Rs.1000

 

ST-2

Sem. / Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

III – I

1513120

1502713060

NANDINI MISHRA

79.43

-

III – J

1513133

1502713094

SHIVANGI SINGHAL

87.57

Rs.2000

V – I

1413092

1402713032

CHARU BHARDWAJ

66.83

-

V – J

1413012

1402713103

SHUBHANGI AGRAWAL

81.17

Rs.2000

VII – I

1313084

1302713019

ANJU RANI

71.20

-

VII – J

1313112

1302713102

SUHANI SINGH

78.20

-

 

PUT

Sem. / Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

IV – I

1513109

1502713034

DEEPANSHI CHAUHAN

79.50

-

IV – J

1513126

1502713074

RADHIKA GUPTA

79.43

-

VI – I

1413099

1402713048

KUMAR SAURABH PRAVEEN

76.75

-

VI – J

1413052

1402713114

VAIBHAV

82.92

Rs.3000

VIII – I

1313021

1302713032

DEEPALI BHARADWAJ

80.50

Rs.3000

VIII – J

1313100

1302713077

SAKSHI GUPTA

87.25

Rs.3000

ATTENDANCE AWARD ODD SEM: 2015-16

As per existing college policy top two students having attendance above 90% are to be awarded amount of Rs. 1000/- each per section. List of IT students who are eligible for the award for Odd Sem 2015-16 is as follows:

 

IT IInd Year

S.No.

Roll. No.

Name

Semester /Section

Attendance

%

Award

1.

1402713055

MUJAHID ANSARI

III – I

94.12

Rs. 1000.00

2.

1402713010

AKSHAT SINGH

III – I

93.07

Rs. 1000.00

3.

1402713114

VAIBHAV

III – J

90.31

Rs. 1000.00

4.

1402713087

SHASHWAT JAIN

III – J

90.20

Rs. 1000.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IT IIIrd Year

S.No.

Roll. No.

Name

Semester /Section

Attendance

%

Award

1.

1302713037

HARSHI GARG

V – I

90.59

Rs. 1000.00

2.

1302721102

SURYANSH SINGH

V – J

90.93

Rs. 1000.00

 

 

 

 

 

 

IT IVth Year

S.No.

Roll. No.

Name

Semester /Section

Attendance

%

Award

1.

1202732062

YASH GARG

VII – J

93.17

Rs. 1000.00

 

 

 

 

 

TOPPERS EVEN SEM : 2015-16

ST-1

Sem. / Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

IV – I

1413099

1402713048

KUMAR SAURABH PRAVEEN

82.57

Rs. 1000

IV – J

1413022

1402713085

SHANYA MISHRA

76.21

-

VI – I

1413005-D

1402713902

MANISHA AGRAWAL

74.67

-

VI – J

1313025

1302713097

SHUBHAM AGARWAL

70.75

-

VIII – I

1213005

1202713026

ASTHA GARG

78.50

-

VIII – J

1213090

1202713090

SAURABH TRIPATHI

78.38

-

 

PUT

Sem. /Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

IV - I

1413099

1402713048

KUMAR SAURABH PRAVEEN

75.21

-

IV - J

1413110

1402713069

POOJA KUNTAL

76.21

-

VI – I

1313021

1302713032

DEEPALI BHARADWAJ

75.58

-

VI – J

1313025

1302713097

SHUBHAM AGARWAL

81.58

Rs. 1500

VIII – I

1213005

1202713026

ASTHA GARG

83.75

Rs. 1500

VIII – J

1213090

1202713090

SAURABH TRIPATHI

74.50

-

TOPPERS ODD SEM : 2015-16

ST-1

Sem. / Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

III – I

1413092

1402713032

CHARU BHARDWAJ

70.48

-

III – J

1413012

1402713103

SHUBHANGI AGRAWAL

75.24

-

V – I

1313021

1302713032

DEEPALI BHARADWAJ

61.94

-

V – J

1313025

1302713097

SHUBHAM AGARWAL

68.06

-

VII – I

1213108

1202713015

AMBIKA AGARWAL

73.00

-

VII – J

1213133

1202713071

PREKSHA TYAGI

75.00

-

 

ST-2

Sem. / Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

III – I

1413092

1402713032

CHARU BHARDWAJ

74.05

-

III – J

1413022

1402713085

SHANYA MISHRA

73.81

-

V – I

1313091

1302713037

HARSHI GARG

73.06

-

V – J

1313095

1302713060

PALAK SRIVASTAVA

75.28

-

VII – I

1213001

1202713004

AAYUSHI GARG

70.33

-

VII – J

1232041

1202732062

YASH GARG

72.67

-

 

PUT

Sem. / Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

III – I

1413092

1402713032

CHARU BHARDWAJ

74.71

-

III – J

1413012

1402713103

SHUBHANGI AGRAWAL

79.57

-

V – I

1313021

1302713032

DEEPALI BHARADWAJ

74.25

-

V – J

1313029

1302713091

SHIVAM KUMAR VARSHNEY

77.08

-

VII – I

1213009

1202713003

AAYUSH NIGAM

78.10

-

VII – J

1213032

1202713095

SHIVAM AGRAWAL

76.00

-

 

2014-15 (ODD SEM)                                     ST – 1

Sem. /Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

III – I

1413005-D

 

MANISHA AGRAWAL

69.52 %

-

III – J

1313112

1302713102

SUHANI SINGH

75.71 %

-

V – I

1213108

1202713015

AMBIKA AGARWAL

74.72 %

-

V – J

1232041

1202632062

YASH GARG

65.83 %

-

VII – I

1113066

1102713048

KHUSHBOO

72.67 %

-

VII – J

1113089

1102713099

SHILPI GUPTA

65.33 %

-

 

ST – 2

Sem. /Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

III – I

1313091

1302713037

HARSHI GARG

62.14 %

-

III – J

1313107

1302713094

SHAIVANI VARSHNEY

69.52 %

-

V – I

1232057

1202713048

SHRUTI GARG

73.90 %

-

V – J

1213090

1202713090

SAURABH TRIPATHI

75.72 %

-

VII – I

1121129

1102713049

KHUSHBOO VERMA

71.33 %

-

VII – J

1113089

1102713099

SHILPI GUPTA

69.33 %

-

PUT

Sem. /Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

III – I

1313091

1302713037

HARSHI GARG

82.91

Rs. 1500

III – J

1313063

1302713090

SHIVAM GUPTA

87.27

Rs. 1500

VI – I

1213017

1202713060

NAMAN JAIN

78.20

-

VI – J

1213090

1202713090

SAURABH TRIPATHI

74.40

-

VIII – I

1113066

1102713048

KHUSHBOO

80.00

Rs. 750

1121129

1102713049

KHUSHBOO VERMA

80.00

Rs. 750

VIII – J

1113097

1102713125

YASH MUNDRA

79.30

-

 

2013-14 (EVEN SEM)                                  ST – 1

Sem. /Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

IV – I

1232057

1202732048

SHRUTI GARG BC

74.3 %

-

IV – J

1213090

1202713090

SAURABH TRIPATHI

81.4 %

Rs. 1000

VI – I

1113051

1102713021

ANUBHAV ARORA

73.3 %

-

VI – J

1113089

1102713099

SHILPI GUPTA

68.3 %

-

VIII – I

1013092

1002713015

ANCHAL SINGHAL

82.5 %

Rs. 1000

VIII – J

1013091

1002713050

PRAGYA JAUHARI

72.5 %

-

ST – 2

Sem. /Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

IV – I

1213017

1202713060

NAMAN JAIN

74.0 %

-

IV – J

1213090

1202713090

SAURABH TRIPATHI

73.8 %

-

VI – I

1121129

1102713049

KHUSHBOO VERMA

75.0 %

-

VI – J

1121115

1102713105

SHRUTI JAIN

73.1 %

-

VIII – I

1013092

1002713015

ANCHAL SINGHAL

75.8 %

-

VIII – J

1013018

1002713049

POOJA SINGH

69.2 %

-

PUT

Sem. /Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

IV – I

1213009

1202713003

AAYUSH NIGAM

73.0

-

IV – J

1213090

1202713090

SAURABH TRIPATHI

77.0

-

VI – I

1121129

1102713049

KHUSHBOO VERMA

77.0

-

VI – J

1113089

1102713099

SHILPI GUPTA

71.0

-

VIII – I

1013006

1002713021

AVIJIT NIGAM

80.1

Rs. 1500

VIII – J

1013076

1002713082

SWATI JAIN

76.0

-

2013-14 (ODD SEM)                                     ST – 1

Sem. /Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

III – I

1213017

1202713060

NAMAN JAIN

87.8 %

Rs. 1000

III – J

1213090

1202713090

SAURABH TRIPATHI

87.2 %

Rs. 1000

V – I

1113087

1102713003

AAYUSHI SHARMA

70.6 %

-

1121129

1102713049

KHUSHBOO VERMA

70.6 %

-

V – J

1113089

1102713099

SHILPI GUPTA

77.2 %

-

VII – I

1013092

1002713015

ANCHAL SINGHAL

82.0 %

Rs. 1000

VII – J

1013061

1002713057

RAHUL AGARWAL

66.0 %

-

ST – 2

Sem. /Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

III – I

1213091

1202713017

ANKUR TRIPATHI

84.2 %

Rs. 1000

III – J

1213090

1202713090

SAURABH TRIPATHI

80.3 %

Rs. 1000

V – I

1121129

1102713049

KHUSHBOO VERMA

73.9 %

-

V – J

1113082

1102713089

SANA ANEJA

66.9 %

-

VII – I

1013092

1002713015

ANCHAL SINGHAL

86.7 %

Rs. 1000

VII – J

1013076

1002713082

SWATI JAIN

68.0 %

-

PUT

Sem. /Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

III – I

1213091

1202713017

ANKUR TRIPATHI

84.2

Rs. 1500

III – J

1213090

1202713090

SAURABH TRIPATHI

84.0

Rs. 1500

V – I

1121129

1102713049

KHUSHBOO VERMA

74.1

-

V – J

1113112

1102713064

PALLAVI BHANDARI

71.3

-

VII – I

1013092

1002713015

ANCHAL SINGHAL

78.2

-

VII – J

1013031

1002713079

SHUBHAM BIRTHARE

75.8

-

2012-13 (EVEN SEM)                                  ST – 1

Sem. /Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

IV – I

1113066

1102713048

KHUSHBOO

79 %

-

IV – J

1113089

1102713099

SHILPI GUPTA

79 %

-

VI – I

1013092

1002713015

ANCHAL SINGHAL

79 %

-

VI – J

1013031

1002713079

SHUBHAM BIRTHARE

82 %

Rs. 1000

VIII – I

0913092

902713036

HIMANSHI AGRAWAL

82 %

Rs. 1000

VIII – J

0913040

902713084

SHWETA SAXENA

76 %

-

 

ST – 2

Sem. /Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

IV – I

1113066

1102713048

KHUSHBOO

84 %

Rs. 1000

IV – J

1113089

1102713099

SHILPI GUPTA

73 %

-

VI – I

1013092

1002713015

ANCHAL SINGHAL

81 %

Rs. 1000

VI – J

1013003

1002713066

SAKSHI JAIN

79 %

-

VIII – I

0913092

902713036

HIMANSHI AGRAWAL

69 %

-

VIII – J

0913040

902713084

SHWETA SAXENA

82 %

Rs. 1000

 

PUT

Sem. /Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

IV – I

1121129

1102713049

KHUSHBOO VERMA

82 %

Rs. 1500

IV – J

1113089

1102713099

SHILPI GUPTA

81 %

Rs. 1500

VI – I

1013092

1002713015

ANCHAL SINGHAL

74 %

-

VI – J

1013003

1002713066

SAKSHI JAIN

70 %

-

VIII – I

0913095

902713013

ANJALI PANDEY

72 %

-

VIII – J

0913091

902713071

RITIKA TUTEJA

79 %

-

 

2012-13 (ODD SEM)                                     ST – 1

Sem. /Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

III – I

1113066

1102713048

KHUSHBOO

79 %

Rs. 1000

III – J

1113089

1102713099

SHILPI GUPTA

75 %

Rs. 1000

V – I

1013092

1002713015

ANCHAL SINGHAL

76 %

Rs. 1000

V – J

1013090

1002713056

RADHIKA CHHABRA

77 %

Rs. 333

1013089

1002713065

SAKSHI AGARWAL

77 %

Rs. 333

1013031

1002713079

SHUBHAM BIRTHARE

77 %

Rs. 333

VII – I

0913005

0902713019

ANURAG JAISWAL

72 %

Rs. 1000

VII – J

0913091

0902713071

RITIKA TUTEJA

71 %

Rs. 1000

ST – 2

Sem. /Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

III – I

1113066

1102713048

KHUSHBOO

80 %

Rs. 500

III – I

1121129

1102713049

KHUSHBOO VERMA

80 %

Rs. 500

III – J

1113089

1102713099

SHILPI GUPTA

70 %

Rs. 1000

V – I

1013092

1002713015

ANCHAL SINGHAL

84 %

Rs. 1000

V – J

1013031

1002713079

SHUBHAM BIRTHARE

72 %

Rs. 1000

VII – I

0913005

902713019

ANURAG JAISWAL

73 %

Rs. 1000

VII – J

0913091

902713071

RITIKA TUTEJA

73 %

Rs. 1000

PUT

Sem. /Sec.

Students No.

Roll. No.

 Student Name

% Marks

Award

III – I

1113066

1102713048

KHUSHBOO

79 %

Rs. 1500

III – J

1113088

1102713082

RICHA GUPTA

73 %

Rs. 1500

V – I

1013006

1002713021

AVIJIT NIGAM

76 %

Rs. 1500

V – J

1013031

1002713079

SHUBHAM BIRTHARE

73 %

Rs. 1500

VII – I

0913092

902713036

HIMANSHI AGRAWAL

76 %

Rs. 1500

VII – J

0913091

902713071

RITIKA TUTEJA

75 %

Rs. 1500