Electronics and Communication Engineering

Department of Electronics and Communication Engineering at AKGEC was established in 1998. The department provides an outstanding research environment complemented by excellence in teaching. Ever since its inception, the department has been a pioneering academic centre for higher education, research, and innovation in all major areas of Electronics and Communication Engineering.

The Electronics and Communication stream represents two fastest growing technology areas in view of exponential growth taking place in the communication networks in the country. The department is organized in tune with these latest developments in terms of curriculum, well-qualified faculty and the state-of-the-art labs for B.Tech. course in Electronics & Communication Engineering along with M.Tech. courses in Electronics & Communication Engineering and VLSI Design. Intake of B.Tech. (ECE) course is 180 students and for both the M.Tech. courses it is 18 students each.

The department also has B.Tech. course in Electronics & Instrumentation Engineering which is running with intake of 60 students.

The department has its technical society-Phoenix. The society organizes quizzes, technical seminars, mock interviews, aptitude tests and technical paper presentation etc for the students.

B.Tech. ECE is accredited by National Board of Accreditation (NBA).

Dr. P. K. Chopra (Prof. & HoD ECE) with Meritorious Students of ECE Department

during Convocation of AKTU Lucknow

Vision

To supplement intellect with the right skills & knowledge so as to nurture Electronics & Communication experts of tomorrow. 

Mission

To enable students acquire the right theoretical and practical Electronics & Communication skills currently in demand which would steer them to become global engineers.

Program Educational Objectives (PEOs) of ECE Department

PEO 1: Engineering Graduates will excel in Electronics & Communication fields both in the industry and academics by analyzing the requirement technically and applying their knowledge in a professional manner.

PEO 2: Will enable Engineering graduates effectively solve engineering problems and develop through research advanced Electronics & Communication devices and products.

PEO 3: Engineering graduates will be capable of applying their knowledge both individually and as part of a team. They will be able to effectively communicate the same through the required media.

PEO 4: Graduates will be capable of realizing the untoward and hazardous impacts of their contributions/innovations and keep ethical and societal values and responsibilities before individual achievements.

PEO 5: Keep pace with the ongoing improvements and advancements in the field of Electronics & Communication and not only incorporate but carry forward the same.

Program Outcomes (POs) of ECE Department

Engineering Graduates will be able to:

PO 1: Engineering knowledge: Apply the knowledge of mathematics, science, engineering fundamentals, and an engineering specialization to the solution of complex Electronics and Communication Engineering problems.

PO 2: Problem analysis: Identify, formulate, review research literature, and analyze complex engineering problems reaching substantiated conclusions using first principles of mathematics, natural sciences, and engineering sciences.

PO 3: Design/development of solutions: Design solutions for complex Electronics and Communication Engineering problems and design system components or processes that meet the specified needs with appropriate consideration for the public health and safety, and the cultural, societal, and environmental considerations.

PO 4: Conduct investigations of complex problems: Use research-based knowledge and research methods including design of experiments, analysis and interpretation of data, and synthesis of the information to provide valid conclusions.

PO 5: Modern tool usage: Create, select, and apply appropriate techniques, resources, and modern engineering and IT tools including prediction and modeling to complex engineering activities with an understanding of the limitations.

PO 6: The engineer and society: Apply reasoning informed by the contextual knowledge to assess societal, health, safety, legal and cultural issues and the consequent responsibilities relevant to the professional engineering practice.

PO 7: Environment and sustainability: Understand the impact of the professional engineering solutions in societal and environmental contexts, and demonstrate the knowledge of, and need for sustainable development.

PO 8: Ethics: Apply ethical principles and commit to professional ethics and responsibilities and norms of the engineering practice.

PO 9: Individual and team work: Function effectively as an individual, and as a member or leader in diverse teams, and in multidisciplinary settings.

PO 10: Communication: Communicate effectively on complex engineering activities with the engineering community and with society at large, such as, being able to comprehend and write effective reports and design documentation, make effective presentations, and give and receive clear instructions.

PO 11: Project management and finance: Demonstrate knowledge and understanding of the engineering and management principles and apply these to one’s own work, as a member and leader in a team, to manage projects and in multidisciplinary environments.

PO 12: Life-long learning: Recognize the need for, and have the preparation and ability to engage in independent and life-long learning in the broadest context of technological changes in the field of Electronics and Communication.

PROGRAM SPECIFIC OUTCOMES (PSOs) of ECE Department

PSO 1: Graduates of the program will be able to analyze real world engineering problems in the field of Electronics and Communication engineering.

PSO 2: Graduates of the program will be able to design and develop systems/processes based on core concepts of Electronics and Communication engineering to provide solution to multidisciplinary engineering problems.

Dean & HoD: Electronics & Communication Engineering

Electronics & Instrumentation Engineering

Name :

Prof. (Dr.) Pradeep Kumar Chopra

Qualification :

BE, MSc, M.Tech & Ph.D

Experience/Achievements :

Gp. Capt. (Dr.) Pradeep Kumar Chopra (R),VSM entered the field of education in the year 2004 after 24 years of exemplary service in the technical branch of the Indian Air Force. He earned his Bachelors degree in Engineering (Electronics) from Delhi College of Engineering in the year 1979 and Masters in Technology from IIT Delhi in the year 1985. He also graduated from the prestigious Defence Services Staff College, Wellington and earned Masters degree in Defence Studies in the year 1993 from Madras University. While he was in the Indian Air Force he was part of, and headed, a number of important technical projects. For his exemplary services he was awarded “Vishist Seva Medal”by the President of India for engineering skills of highest order in the year 1993. He took voluntary retirement from the IAF in the year 2004 and entered the field of education. He has done his Ph.D in the field of ‘Electronics & Communication Engineering’ from the prestigious G.G.S.I.P University, New Delhi. Presently he is the Dean and Head of Department of Electronics & Communication Engineering and Electronics & Instrumentation Engineering. His areas of specialisation are Radar and Satellite Communication. He is Fellow of Institution of Electronics & Telecommunication Engineers, New Delhi. He is also an expert of National Board of Accreditation (NBA) in new system of outcome based education under Washington accord for Tier-I and Tier-II. Inspect Engineering colleges for NBA accreditation for UG/ PG Engineering courses as specialist member of NBA accreditation team.
 

Contact Details :

09350023027 / 09810489479
Email Id:  pk.chopra@akgec.org, pradeepkchopra@gmail.com

ECE Department has adequate number of well qualified and experienced faculty members. All the faculty members are experts in their technical area of interest related to Electronics and Communication Engineering. Faculty members in ECE Department not only impart Technical Education through classroom teaching to students but are also involved in Research & Consultancy Activities and guide the students for their Innovative Ideas. Faculty members of ECE Department ensure the Overall Professional, Technical, Ethical / Moral Development of students to meet the requirements of industries.

ECE Department faculty members are motivated and encouraged for pursuing higher qualifications and attending Seminars / Workshops / Conferences and Faculty Development Programs in concerned Technical as well as Non-Technical areas.

Adequate and Well Equipped Laboratories of ECE Department:

1. The department has adequate number of laboratories as per requirement (strength of students in the department and number of labs / practical courses mentioned in syllabus scheme of university (AKTU, Lucknow).

2. These laboratories are fully equipped with hardware kits / equipment’s, software tools and consumables.

3. These labs have all the basic as well as advanced level facilities to fulfil the requirements of UG, PG and PhD level courses.

4. These laboratories are utilized by the students and faculty members of ECE department for performing the practical experiments, doing the Project Work and Research Activities (R & D).

5. One dedicated lab staff member is always present in each lab room (responsibility of each lab room has been assigned to a particular lab staff).

6. Adequate Budget is planned and expenditure is done from the allocated fund to ensure the repairing of faulty equipment’s, purchase of consumables, lab equipment’s / hardware kits and software tools.

The department is equipped with the following labs (for Odd and Even Semesters):

  • B. Tech. (ECE):

1.     Digital Logic Design Lab

2.     Electronic Devices and Circuits Lab

3.     Signals & Systems Lab 

4.     Electronics Workshop & PCB Design Lab

5.     Microprocessors & Microcontrollers Lab

6.     Advanced Electronics System Lab

7.     Electronic Measurement & Instrumentation Lab

8.     Data Structure & Algorithms Lab

9.     Integrated Circuits Lab 

10.   Control System Lab

11.   Communication Lab

12.   Antenna and Microwave Lab

13.   CAD of Electronics Lab

14.   Microcontrollers for Embedded Systems Lab

15.   Optical Communication & Networking Lab

16.   Electronics Circuit Design Lab

17.   Microprocessors Lab

18.   Project Lab

19.   Virtual Lab

20.   Texas Instruments Centre of Excellence (TI-CoE)

20.   NI LabVIEW Academy

  • B. Tech. (EI)

1.     Instrumentation Lab

2.     Telemetry Lab

3.     Transducer Lab

4.     Control System-II Lab

5.     Project Lab

  • M. Tech (ECE)

1.     Advanced Communication Lab

2.     Antenna Simulation & Design Lab

3.     ECE System Modeling & Simulation Lab (R & D Lab)

  • M. Tech (VLSI Design)

1.     VLSI Design lab

2.     VLSI System Modeling & Simulation Lab (R & D Lab)

 

  • Facilities available in ECE Department Laboratories:

S.

No.

Name of the Laboratory /

Lab venue

Lab Courses being Conducted for B. Tech. ECE (both Odd and Even Semester)

 

No. of Students per Setup (Batch Size)

 

Name of the Important Equipment/Tool

1

Lab-1

 

CAD of Electronics Lab

 

and

 

VLSI R & D Lab

CAD of Electronics Lab (NEC-653),

 

Electronic Circuit Design Lab

(NEC-752),

 

Advanced Electronic Systems Lab (REC-452)

 

 

 

28-32 Students per Group,  

in a Batch of 01 student per Computer

 

Computer Systems with configurations as-

(i) 26Desktop Computers : Intel core i7, i5 CPU, RAM Size: 32GB, 8GB, 2GB and 500 GB Hard Disk Drive

(ii) 10 Desktop Computers : Intel core 2 Duo CPU E7500@2.93 GHz, RAM Size: 2GB 320 GB Hard Disk Drive

Software Tools & Kits:

  1. University VIVADO System Edition S, UEF-SDSOC Software Simulation Tool (25 User) with Zed Board Kit (01)
  2. Tanner EDA Software Tool with L-edit, S-edit, W-edit, T-Spice, DRC, LVS (05 User)
  3. Mentor Graphics HEP Category 2 (Front End Tools for FPGA Design) Part No. 255877 RE 
  4. CADENCE Virtuoso-University Bundle B3-Analog & Digital FE & BE Academic Suite (10 User)
  5. XILINX ISE 10.1i (Multiuser) with SPARTAN III FPGA Kit (01)
  6. HP-Printer
  7. Professional Version of Visual TCAD & Genius (2D/3D) Device Simulator Systems Tool (01+03 User)
  8. SYMICA EDA (AMS)-Microelectronics Design Software Tool Kit (03+01 User)

2

Lab-2

 

PCB Design & Project Lab

 

Electronic Workshop & PCB Design Lab (REC-354),

 

Project

(NEC-754/851)

 

28-32 Students per Group

in a Batch of 04 students per Setup / in a Batch of 01 student per Computer for

Simulation based work

  1. Computer Systems (08) with Intel i5 and Intel Core2Duo Processors
  2. PCB Prototype Machine with TINA Software
  3. PCB Design Software-SPRINT (Multiuser-05 Sets)
  4. PCB Making / Project Work related different machines / equipments: PCB Curing  Machine, Photo Resist Dip Coater, Double Side UV Exposure, PCB Drilling Machine, Shearing Machine, Roller Tinning Machine, PCB Etching Machine, PCB Artwork Film Maker, Winding Machine, Motor with Regulator, Dye/Developer Proto
  5. CRO, LCR Meter, Function Generator, Multimeter, Soldering Iron
  6. HP-Printer

3

Lab-3

 

Analog IC Lab

 

and

 

DSP Lab

 

 

Integrated Circuits Lab (NEC-551R),

 

Signals & Systems Lab (NEC-353),

 

Optical Communication & Networking

(NEC-751)

28-32 Students per Group

in a Batch of 04 students per Setup / in a Batch of 01 student per Computer for

Simulation based work

  1. Universal IC Tester, DSOs, CROs, Function Generators, Power Supplies (Multiple/Triple /Regulated), Multimeters, Analog & Digital Trainer Boards, ASLK PRO Boards (TI-CoE), A/D and D/A Converters Kits and study cards, V-I & I-V Converter kit, 555 Timer Kit, Filter Kit, PLL Card Kit, 741 based kits (CMRR, function generator kit, Wein Bridge, Log & Antilog, Current Source, Milliammeter, Microammeter, Breadboards
  2. Computer Systems (21)

with Intel i5, i3 and Intel Core2Duo Processors,

MATLAB7 Software Simulation Tool,

DSP Starter / Trainer (TMS320C6713)

Kits,

Headphone,

D-Link Switch Port, UPS

4

Lab-4

 

Communication Lab

Communication Labs

(NEC-552/662/

669/752B),

 

Antenna & Microwave Lab (NEC-651),

 

Telemetry Lab

(NIC-752),

 

Optical Communication & Networking

(NEC-751)

28-32 Students per Group

in a Batch of 04 students per Setup / in a Batch of 01 student for Computer/

Simulation based labs

  1. 4 Computer Systems, UPS, HP Printer, VisSim / Comm 8.0 Suite Software (installed in DSP Lab), Spectrum Analyzer, DSOs, CROs, Function Generators, LCR Bridge, Different Modulation and Demodulation Kits (AM, FM, PCM, PPM, PWM, ASK, FSK, PSK, TDM-PAM, Delta, TDM-PCM), Multiplexer-Demultiplexer & Coder-Decoder Kits, AM Super heterodyne Receiver and AM Generator Kit,   Sampling & Reconstruction Kit, Noise Power Spectral Density Kit, Radio Receiver Trainer Kit, Voice Coding-Decoding Kit, Square wave & Triangular Wave Generator using 555 Kit
  2. Transmission Line Trainer Kit, HFSS Software (installed in ECE R & D Lab), Radiation Antenna Trainer Kit, MTI MIC Micro-strip Antenna Trainer Kit, Mechanical Turn Table Kit with Radiation Pattern Software, MTI MIC Antenna Kit, Microwave Benches
  3. RTD & Thermocouple Kits (Telemetry Kits)
  4. Fiber Optic Trainer Kits, Networking Router, Networking Switch, Consumables required for Networking Lab

5

Lab-5

 

Electronic Devices (FOED) Lab

Electronic Devices & Circuits Lab

(NEC-352)

28-32 Students per Group

in a Batch of 04 students per Setup

  1. Computer with i5 processor, UPS
  2. DSOs, CROs, Trainer Boards/Kits, Function Generators, Regulated/Multiple/ Triple/Dual Power Supplies, Multimeters
  3. IC Tester, Variack, Voltmeters, Ammeters, Breadboards
  4. Different Analog Circuit Kits like kits for Photo Diode, Instrumentation Amp, Astable and Mono-stable Multi-vibrator using IC-555, Input Output FET Characteristics, RC Coupled Amplifier, FET CS/CD Amplifier, Phase Shift Oscillator, Wein Bridge Oscillator, Transistor Differential Amplifier, Push Pull Class-B Operation Amplifier, Common Collector Amplifier,  Darlington Pair Kit

6

Lab-6

 

Microprocessors Lab

Microprocessors Lab

(NEC-553/459),

 

Microprocessors & Microcontrollers Lab

(NEC-451)

28-32 Students per Group

in a Batch of 04 students per Setup / in a Batch of 01 student for Computer/

Simulation based experiments

  1. Computer Systems with i5 processor, 8086 Simulator & Emulator IDE, 8085 Simulator IDE
  2. Microprocessor 8085 Kits, Microprocessor 8086 Kits, Motorola 68K Microprocessor Kits, MSC Trainer Boards, Interfacing Cards
  3. Power Supplies, DSO, CRO, Multimeters, Keyboards
  4. Advance microcontroller kits Model ET-8051ADLCD, Micro-Assemblies for embedded development kit based on 89C51RD2, 89C51Trainer Cum Development Board, Micro Controller 8031, Universal Embedded trainer Kits
  5. LCD, ADC and DAC Interfacing Modules, Universal Programmers, EPROM Eraser, Keyboards                            

7

Lab-7

 

Electronic Measurement & Instrumentation Lab

 

and

 

CO & DLD Lab

Electronic Measurement & Instrumentation Lab

(REC-453),

 

Instrumentation Lab (NIC-552),

 

Transducers Lab (NIC-652),

 

Digital Logic Design Lab (REC-351),

 

Computer Organization Lab (RCS-352)

28-32 Students per Group

in a Batch of 04 students per Setup

 

  1. Computer System, DSOs, CROs, Function Generators, Multimeters
  2. Semi Conductor Diode Voltmeter Kits, Transistor Hybrid parameter Kits, PT-100 J type & K type Transducers, Kelvin Double Bridge Kits, Pressure Transducers, RTD Thermocouple J-Type & K-Type Kits, Transient Response of RLC, Radio Receiver Kits, Distortion Factor Meter Kits, LCR Meter Bridge Kits
  3. Instrumentation Amp. Kits, PCM Kit, ADC/DAC Sample & Hold Kits, Strain Gauge Kits, Chopper Amp. Kits, Piezo Transducer Kits, Capacitive and Inductive Pickup Transducer Kits, Low Noise & Frequency Amp. Kits
  4. Measurement of Angular Displacement Kit, Quarter/half/full bridge strain cantilever Kit, LVDT Trainer Kits, Capacitive Transducers, Temperature Transducers, Optical Transducers Kits, Kits for characteristics of AD590, LDR, Photo-Transistor, Resistance Transducers, Photo-Diodes, Fiber Optics-LED, Kits for USB DAQ, Thermister Trainer,  Solid State Sensor,  ADC & DAC Trainer, Measurement Bridge Kits: Desauty’s, Schering, Wein and Kelvin Bridge
  5. Digital Trainer Boards / Kits                                                             

 

8

 

Lab-8

 

Texas Instruments (CoE) Lab

 

and

 

ECE R &D Lab

 

Integrated Circuits Lab (NEC-551R),

 

Microcontrollers for Embedded Systems Lab (NEC-655),

 

Electronic Circuit Design Lab

(NEC-752)

 

28-32 Students per Group

in a Batch of 04 students per Setup / in a Batch of 01 student for Computer/

Simulation based experiments

  1. DSOs, Power Supplies, Function Generators, Digital Multimeters, Texas Instruments-ASLK Pro Boards/Kits (for Analog System Design), TINA Software Simulation Tool
  2. Texas Instruments-MSP 430F5529 Launch Pads, Simple link Wi-Fi CC3100 Booster Packs (for Microcontrollers / Embedded System Design)
  3. Computer Systems (32) with configurations as-

(i) 05 Desktop Computers : Intel® Core(TM), i5-3470 @3.20 GHz RAM-3.39 GB 500GB HDD

(ii) 26 Desktop Computers : HP Compaq 6200 Pro Core-i3 @ 3.1 GHz, RAM-2GB DDR, HDD 500 GB SATA

(iii) 01 Desktop Computer : Inter® Core2Duo @2.93Ghz RAM-1 GB 320 GB

 

Software Tools & Kits etc.:

 

  1. MATLAB Software 2015    (10 Users)
  2. ANSOFT HFSS Software-Antenna Design Simulation Tool (05 Users)
  3. NetSim Simulation/ Emulation Platform Tool (05 Users)
  4. NI Multisim 12.0 Tool (15 Users)
  5. NI Ultiboard 12.0 Tool (01 User)
  6. Sprint PCB design software (Unlimited Users)
  7. 8085 & 8086 Simulator and Emulator IDE Tools (Unlimited Users)
  8. TINA Software Tool
  9. C & C++
  10. Switch Rack &    D-Link 24 Port Switches
  11. HP Printer              

9

Lab-9

 

 

Digital Electronics & Project Lab

Digital Logic Design Lab (REC-351)

 

 

 

Project

(NEC-754/851)

28-32 Students per Group

in a Batch of 04 students per Setup / in a Batch of 01 student for Computer/

Simulation based work

  1. HP i5 Computer System
  2. Digital Trainer Boards, Digital IC Tester (MME DIT-2040), Microprocessor 8085 Kits
  3. LCR Bridge, CROs, Power Supplies, Function Generators, Multimeters,  
  4. Magnifying Glasses, Inspection Table Lamp
  5. Soldering Station, Consumables for Project Making

10

Lab-10

 

Control System and

Data Structure Lab

 

Control Systems Lab-I & II

(NIC-551/751)

 

Data Structures & Algorithms Lab

(RCS-456)

28-32 Students per Group

in a Batch of 01 student per Computer

  1. Desktop Computer Systems (28) with Intel Processor C2D 2.40GHz, RAM 1GB, HDD 160 GB
  2. MATLAB7 Software Tool
  3. C & C++

 

  • Detail of Technical Manpower Support available in ECE Department Laboratories:

S.

No.

Name of Lab Staff

Designation

Qualification

Date of Joining (DOJ) and Total Working Experience

(in Years)

Laboratory Courses Assigned / Labs being handled/Area of Expertise

1

Mr. Rajkumar

Lab Technician

Diploma in Electronics Engg.

1012/2007

and

16.5 years

Electronics Work shop & PCB Lab,

Project Lab,

Microprocessors Lab

2

Mr. Vinod Kumar Sharma

Lab Assistant

Diploma in Electronics Engg.

          and                  

AMIE in Electronics & Communication Engineering

31/08/2016

and

7.5 years

Integrated Circuit Lab,

Signal and Systems Lab, Telemetry Lab

3

Mr. Rajeev Kr. Tyagi

Lab Technician

Diploma in Electronics Engg.

16/08/2010

and

22.5 years

Communication Lab,

Optical and Networking Lab,

Antenna and Microwave Lab

     4 Mr. Sateesh Vishwkarma Lab Technician Diploma in Electronics Engg.

15/07/2010 

and

10.5 years

Electronic Devices and Circuits Lab,

Advance Electronics Lab,

NI-Lab VIEW

5

 

Mr. Awadh Kumar

Lab Assistant

Diploma in Electronics Engg.

01/08/2012

and

21.5 years

 

Microprocessors Lab,

 Electronic Measurements Lab,

Transducers and,

Instrumentation Lab

6

Mr. Upendra Singh Gahlaut

Lab Assistant

Diploma in Electronics & Communication Engineering

19/01/2017

and

  13.5 years

Microprocessors & Microcontrollers Lab,  

Digital Electronics Lab,

Project Lab

7

Mr. Himanshu Dwivedi

Lab Assistant

Diploma in Electronics Engineering

02/03/2015

and

6.5 years

Microcontrollers for Embedded System Lab,

Data Structure Lab,

Virtual Lab

8

Mr. Brajesh Shishodia

Lab Assistant

Diploma in Electronics Engineering

and

B. Tech. ECE

14/09/2015

and

7.5 years

Control System Lab,

Analog and Digital Communication Lab,

Electronics Engg. Lab

9

Mr. Kishan Veer Singh

Lab Assistant

Diploma in Computer Science Engg.

02/07/2009

and

 10.5 years

CAD of Electronics Lab,

VLSI Design,

Electronic Circuit Design and Simulation  Lab

 

  • Utilization and Ambience of ECE Department Laboratories through Photographs:

A number of Technical Activities are organized by ECE Department on regular basis for the overall devlopment of Faculty, Staff Members and Students of the department. 

These activities include Seminars, Conferences, Faculty Development Programs (FDPs), Staff Development Programs (SDPs), Short-Term Training Programs / Courses, Guest Lectures, E-Paper Presentations and Research Projects etc.

Sports Events

SPORTS EVENTS

2017-2018

EVENT: AKTU STATE LEVEL SPORTS
VENUE: BBDNITM LUCKNOW    
DATE: 5 TO 7 FEB 2018      
S.NO EVENT NAME NAME BRANCH/YEAR MEDAL
1 BASKETBALL (BOYS) UTKARSH KUMAR SINGH EC/IV SILVER
2 RISHU JAINTH EC/III
3 TUSHAR CHAUDHARY ECE/II
4 BASKETBALL (GIRLS) MITI ROY ECE/IV GOLD
5 ADITI SINGH EC/II
6 RIYA PANDEY ECE/I
7 TABLE TENNIS DOUBLES (BOYS) RAJAT GOEL ECE/II PARTICIPATED
8 TABLE TENNIS SINGLES (GIRLS) SAGARIKA AGARWAL ECE/IV PARTICIPATED
9 TABLE TENNIS DOUBLES (GIRLS) SAGARIKA AGARWAL ECE/IV BRONZE
10 BADMINTON DOUBLES (BOYS) ABHISHEK SHUKLA ECE/I PARTICIPATED
11 BADMINTON SINGLES (GIRLS) RICHA SINGH EC/II GOLD
12 BADMINTON GIRLS TEAM EVENT (ZONE WISE) RICHA SINGH EC/II GOLD
13 VOLLEYBALL (GIRLS) KRITIKA SINGH ECE/II PARTICIPATED
14 400 MTR (BOYS) SHIVKANT MISHRA ECE/II PARTICIPATED
15 4*400 MTR RELAY (GIRLS) VAISHALI SAXENA EC/II GOLD
16 4*100 MTR RELAY (GIRLS) VAISHALI SAXENA EC/II GOLD
17 HIGH JUMP (GIRLS) NIDHI SHUKLA ECE/I GOLD

 

EVENT: AKTU ZONAL LEVEL SPORTS
VENUE: ABESIT GHAZIABAD    
DATE: 23 TO 25 JAN 2018    
S.NO EVENT NAME NAME BRANCH/YEAR MEDAL
1 BASKETBALL (BOYS) UTKARSH KUMAR SINGH EC/IV GOLD
2 RISHU JAINTH EC/III
3 TUSHAR CHAUDHARY ECE/II
4 BASKETBALL (GIRLS) MITI ROY ECE/IV GOLD
5 ADITI SINGH EC/II
6 RIYA PANDEY ECE/I
7 TABLE TENNIS DOUBLES (BOYS) RAJAT GOEL ECE/II SILVER
8 TABLE TENNIS SINGLES (GIRLS) SAGARIKA AGARWAL ECE/IV SILVER
9 TABLE TENNIS DOUBLES (GIRLS) SAGARIKA AGARWAL ECE/IV GOLD
10 BADMINTON DOUBLES (BOYS) ABHISHEK SHUKLA ECE/I SILVER
11 BADMINTON SINGLES (GIRLS) RICHA SINGH EC/II GOLD
12 BADMINTON GIRLS TEAM EVENT (ZONE WISE) RICHA SINGH EC/II PARTICIPATED
13 VOLLEYBALL (GIRLS) KRITIKA SINGH ECE/II SILVER
14 400 MTR (BOYS) SHIVKANT MISHRA ECE/II BRONZE
15 4*400 MTR RELAY (GIRLS) VAISHALI SAXENA EC/II GOLD
16 4*100 MTR RELAY (GIRLS) VAISHALI SAXENA EC/II GOLD
17 HIGH JUMP (GIRLS) NIDHI SHUKLA ECE/I GOLD
Technical Events

2017-2018

Title of the events: SMART INDIA HACKATHON 2018

Event: Hackathon

Date of Event :30th March to 1st April 2018

Organizing Institute: KIET Group of Institutions, Ghaziabad

Participants Profile:

SachinChoudhary       ECE    3rd year

Ahmad Ali                              ECE    3rd year

Akhil Kumar Verma   EI        3rd year

AbhashSrivastava       ECE    3rd year

RabishtaArshi EI        3rd year

ManasviGoel   ECE    3rd Year

 

Title of the events:Roborace

Event:AKTU Zonal Level Technical, Literary & Management Festival 2018

Date of Event : 22nd to 24th March 2018

Organizing Institute: Inderprastha Engineering College, Ghaziabad.

Participants Profile:  Nitish Kumar, Anshbansal ECE 3rd YR, MimanshuMaheshwari, Nehasaini , ECE 2nd YR

 

Title of the events:Endeavour

Event:Dropout (KIET E-SUMMIT)

Date of Event :17th to 18th March 2018

Organizing Institute: KIET Group of Institutions, Ghaziabad

Winners :

SachinChoudhary       ECE    3rd year

VishuAgrawal ECE    3rd year

 

 

Title of the events:ROBOCON 2018

Event:  Robotics

Date of Event :1st to 3rd March 2018

Organizing Institute: MIT Academy of Engineering, Pune

Participants Profile :

UjjwalBaranwal          ECE    4th year

SachinChoudhary       ECE    3rd year

Ahmad Ali                              ECE    3rd year

Akhil Kumar Verma   EI        3rd year

Priyanshu Gupta                     ECE    3rd year

AbhashSrivastava       ECE    3rd year

Bhawana Mishra                     ECE    3rd year

AishwaryaPandey       ECE    3rd year

AdarshPandey            ECE    2nd Year

PrashantChauhan        ECE    2nd Year

HarshitaShukla            ECE    2nd Year

Shruti Bora                                          ECE    2nd Year

Shivani Mishra                                    ECE    2nd Year

Rajat Sharma                                       ECE    2nd Year

KartikeyaPandey        ECE    2nd Year

Suraj Kumar Maurya   ECE    2nd Year

 

Title of the events:INNOTECH17(Tech Fest)

Event:Project Exhibition

Date of Event :10th to 11th November 2017

Organizing Institute: KIET Group of Institutions, Ghaziabad

Winners :

SachinChoudhary       ECE    3rd year

MansviGoel     ECE    3rd year

Prakhar Dixit               ECE    3rd year

 

Title of the events:INNOTECH 17(Tech Fest)

Event:Roborace

Date of Event : 10th , 11th November 2017

Organizing Institute: KIET Group of Institutions, Ghaziabad

Participants Profile: Team1: Nitish Kumar, ECE 3rd YR, Apoorv Jindal , VartikaParashar EC 2nd YR  SrishtiSahu , EI 2nd YR

Team 2: Lucky Dixit , AnshBansal EC3rd YR, EktaSrivastava, Vibhor Singh  ECE 2nd YR,

 

Title of the events:Regional Workshop

Event:Workshop on “Transformative Youth & Engineering Education: Towards a sustainable Future”

Date of Event : 6-8 October  2017

Organizing Institute: ABESIT

Participants Profile: Nitish Kumar, Lucky Dixit ,ECE 3rd YR, , Ayushi Singh EI 3rd YR

 

Title of the events:Trikumbh

Event:Tech Surge (Technical Paper Presentation)

Date of Event :5th to 6th October 2017

Organizing Institute: ABES Engineering College, Ghaziabad

Winners :

SachinChoudhary       ECE    3rd year

MansviGoel     ECE    3rd year

 

2016-2017

Title of the event: Roborace

Event: TechnoXian’ 2017

Date of Event :28th to 30th April 2017

Organizing Institute: Times World Group at Indira Gandhi Stadium, New Delhi

Participants Profile: All B.Tech Students

Participated: Nitish Kumar (ECE 2nd Year),

                        Ritwik Sinha (ECE 2nd Year),                           

 

Title of the event: Roborace

Event: Technical Fest Metacognition 2017

Date of Event :5th March 2017

Organizing Institute: Galgotias College of Engineering and Technology, Greater Noida

Participants Profile: All B.Tech Students

Winner: 3rd Position:   AnshBansal(ECE 2nd Year),

              Participated:   Nitish Kumar (ECE 2nd Year),

                                       RitwikSinha (ECE 2nd Year),

NehaSaini (ECE 2nd Year),

Pragya Gupta (ECE 2nd Year),

Saniya Khan (ECE 2nd Year),

Sania Khan (ECE 2nd Year),

SrishtiSahu (ECE 2nd Year),

SomyaGoel (ECE 2nd Year),

Shruti Singh (ECE 2nd Year),

Apoorv Jindal (ECE 2nd Year),

Pravin Kumar (ECE 2ndYear)

 

Title of the event:Robotics

Event:ROBOCON 2017

Date of Event :2nd to 4th March 2017

Organizing Institute: MIT Academy of Engineering, Pune

Participants Profile :Ujjwal Baranwal (ECE 4th year)

Sachin Choudhary (ECE 3rd year)

Ahmad Ali (ECE 3rd year)

Priyanshu Gupta (ECE 3rd year)

Abhash Srivastava (ECE 3rd year)

Bhawana Mishra  (ECE 3rd year)

 

Title of the event: LOGITRONIX

Event: AKTU ZONAL Technical fest of AKTU

Date of Event : 16thOctober  2016

Organizing Institute: KIET Group of Institutions, Ghaziabad

Participants Profile: B.Tech All Branches

Winners: 3rdPosition: Naman Jain (ECE 3rd Year),

                                     Shalini Gupta (ECE 3rd Year),

                                     Swati Gupta,(ECE 3rd Year)

              Participated: Ritwik Sinha (ECE 2nd Year),

                                     Pravin Kumar (ECE 2nd Year)

 

Title of the Event: ROBORACE

Event: AKTU ZONAL Technical fest 2016

Date of Event : 16thOctober  2016

Organizing Institute: KIET Group of Institutions, Ghaziabad

Participants Profile: Phoenix students

Winners:2ndPosition: Nitish Kumar (ECE 2nd Year),

                                     Ansh Bansal (ECE 2nd Year),

                                     Pragya Gupta (ECE 2nd Year)

 

 

Title of the Event:ROBORACE

Event:GENERO 16

Date of Event : 10thOctober  2016

Organizing Institute: ABES Engineering College, Ghaziabad

Participants Profile: B.Tech All Branches

Winners: 3rdPosition:  Nitish Kumar (ECE 2nd Year),

 Pravin Kumar (ECE 2nd Year)

 AnkitaVerma (ECE 2nd Year)

Participated:  Ritwik Sinha (ECE 2nd Year),

Saniya Khan (ECE 2nd Year),

Samia Khan (ECE 2nd Year),

Pragya Gupta (ECE 2nd Year),

Somya Goel (ECE 2nd Year),

Lucky Dixit (ECE 2nd Year),

Eeshan Karanwal (ECE 2nd Year), 

 

Title of the Event: Certification

Event: Robot Programming- Basic Level

Date of Event : 9th August to 22nd September  2016

Organizing Institute: AKGEC- KUKA Training Center, Ghaziabad

Participant: Naman Jain (ECE 3rd Year)

 

Title of the Event: Certification on Certified LabView Developer

Event: Lab View Training

Date of Event :9th August to 22nd September  2016

Organizing Institute: AKGEC- LabView Training Center, Ghaziabad

Participant: Madhavi Shukla (ECE 4thYear)

 

 

Title of the Event:ROBOKINETICS

Event: Technovation’ 17

Date of Event : 16thSeptember 2016

Organizing Institute: Ajay Kumar Garg Engineering College, Ghaziabad

Participants Profile: All B.Tech Students

Winners:1st Position: Nitish Kumar (ECE 2nd Year),

                                     Ansh Bansal (ECE 2nd Year),                           

 

 

 

2015-2016

Title of the Event: LabView Certification

Event:Certification for Associate Developer

Date of Event :19th April 2016

Organizing Institute: AKGEC- LabView Training Center, Ghaziabad

Participants Profile : Naman Jain (ECE 3rd Year)

 

Title of the Event:APOGEE 2016

Event:Tech Fest

Date of Event :25thto 26th Feb 2016

Organizing Institute: Birla Institute of Technology and Science, Pilani

Project Name:Unmanned Train with Automatic Signalling in Indian Railways

Participants Profile :B.Tech All Branches

Winners: Shobhit Khandelwal (ECE 4thYr)

                 Nikhil Kushwaha (ECE 4thYr),

                 Sandesh Pandey (ECE 3rdYr)

 

Title of the Event: Circuit Design (Logitronix)

Event:Zonal Level Technical/Literary & Managerial Event 2016

Date of Event : 23rd  to 24th Feb 2016

Organizing Institute: HI-Tech Institute Of Engineering And Technology, Ghaziabad

Faculty/Student Coordinators: Dr. R.V. Purohit&Devesh (ECE 4thYr)

Participants Profile :B.Tech All Branches

Winners         :Devesh Mishra (ECE 3rdYr)

                         Kriti Srivastava (ECE 3rdYr)

 

Title of the Event: Certification in Virtual Instrumentation

Event: Short Term Training Program - 2015

Date of Event :28th December 2015 to 6th January 2016

Organizing Institute: AKGEC NI LabView Academy

Participants Profile :Naman Jain (ECE 3rd Year)

 

Title of the Event:  SCROLLS’15

Event:  Technical Paper Presentation

Date of Event : 23rd October, 2015

Organizing Institute: Ajay Kumar Garg Engineering College Ghaziabad

Coordinators: Vijyant Narayan Singh (ECE 3rdYr),

                         Devesh Mishra (ECE 3rdYr) &

                         Kriti Srivastava (ECE 3rdYr)

Participants Profile :B.Tech All Branches

Winners: Siddharth Kumar (ECE 2nd Year)

 

Title of the Event:  ROBOWIZ

Event:  Robotics

Date of Event : 19th  to 20th March, 2015

Organizing Institute: Vidya College of Engineering, Knowledge Park, Baghpat Road, Meerut

Participants Profile :B.Tech Electronics & Communication

Winners: Ayush Garg(ECE 3rdYr)

 

 

 

2014-2015

Title of the Event:Line Follower Robot

Event:GENERO’14

Date of Event : 7th  to 8th  November 2014

Organizing Institute: ABES Engineering College, Ghaziabad

Participants Profile :B.Tech All Branches

Winners:1st Prize: Abhishek Singh (3rd yr),

                                AnkurTripathi (3rd yr),

                                Aditya Rawat (3rd yr)

 

Title of the Event:Tech Innovation

Event:IDEAL-14

Date of Event : 22nd to 27th September 2014

Organizing Institute: Ideal Institute of Technology, Ghaziabad

Participants Profile : B. Tech All Branches

Winners:2nd Prize Aditya Rawat (3rd Yr)

Student Achievements:

It is a matter of great pride for the College that Mr. Saurabh Verma of  B.Tech Electronics & Communication Engineering 2017 pass out batch was awarded Chancellor Medal for achieving the first position across the branches. The medal was awarded by the University for the first time. 

ECE-2017

Saurabh Verma

 

First Chancellor's Medal,

Gold

 

Academic Achievements

S.No

Name

University Rank

Year of Passing

1     Anshika Tyagi

I

Gold

2018
2     Priyanka Seth VI 2018
3     Utkarsh Aggarwal VII 2018
4     Ujjwal Verma IX 2018

5

Saurabh Verma

I

Gold

2017

6

Rishabh Nagpal

II

Silver

2017

7

Balwant Verma

IV

2017

8

Madhavi Shukla

VI

2017

9

Sanchita Arora

III

Bronze

2017

10

Subham Seth

V

2017

11

Anjani Pandey

IX

2017

12

Vishakha Goel

I

Gold

2016

13

Uttam Kumar

IV

2016

14

Bonisha Kalra

X

2016

15

Diksha Khanna

I

Gold

2016

16

Pragati Chaurasiya

V

2016

17

Kaiyant Zafar

III

Bronze

2015

18

Radhika Kapoor

VI

2015

19

Akshaya Goyal

VII

2015

20

Namrata Dubey

IX

2015

21

Sakshi Gambhir

I

Gold

2015

22

Kartika Kapoor

II

Silver

2015

23

Sakshi Gupta

IV

2015

24

Kretika Goel

I

Gold

2014

25

Shagun Bhatnagar

IV

2014

26

Archita Jain

V

2014

27

Monal Shakya

VI

2014

28

Mansi Verma

X

2014

29

Shivani Garg

VIII

2014

30

Harshit

IX

2014

 

Laurels/Awards won by students in Extra and  Co-Curricular Activities

 

2016-17

NAME

Year

EVENT

VENUE

PRIZE WON

RAHUL CHAUDHARY

III

CRICKET

IDEAL GROUP OF INSTITUTIONS GHAZIABAD

PARTICIPATED

SAGARIKA AGARWAL

 

TABLE TENNIS

SHANKAR INSTITUTE OF TECHNOLOGY JAIPUR

FIRST

RISHU JAINTH

III

BASKET BALL BOYS

SHANKAR INSTITUTE OF TECHNOLOGY JAIPUR

PARTICIPATED

UTKARSHA KR. SINGH

 

SHANKAR INSTITUTE OF TECHNOLOGY JAIPUR

PARTICIPATED

GOPAL

 

FOOTBALL

KIET GROUP OF INSTITUTIONS GHAZIABAD

PARTICIPATED

UTKARSH

 

BASKET BALL BOYS

ABES ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

ABHINAV RATHI

 

RISHU

 

UTKARSH

 

BASKETBALL BOYS

IMS ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

RISHU

 

SATAKSHI MOHAN

III 

TUG OF WAR (GIRLS)

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

ANKITA VERMA

 

SHWETA SINGH

 

ANCHAL PACHNANDA

 

VARTIKA PARASHAR

 III

TEJASWI GUPTA

 II

SHRUTI SINGH

 II

SHRUTI BORA

 II

AKANSHA ANAND

 

ASHMITA JAIN

 

SHRISTI SHARMA

 

ADITII SINGH

 

MITI ROY

 

BASKETBALL (GIRLS)

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

PRAGYA GUPTA

 III

DAMINI CHAUDHARY

 IV

MEGHA VARSHNEY

IV 

FAIRY CHAUDHARY

 

RIYA CHAUDHARY

II 

TANYA GARG

 III

KANIKA SINGHAL

 III

TINKLE SINGH

 

ANKITA VERMA

 

ADITI VERMA

 

SHRADDHA SINGH

 

ARCHIT SAXENA

 

POWERLIFTING(<55 Kg)

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

ANUP SINGH  

 

SECOND

AMAN BAGHEL

 

POWERLIFTING (>85 Kg)

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

SECOND

RAHUL CHAUDHARY

 III

TABLE TENNIS (BOYS INDIVIDUAL)

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

SECOND

VRANDA GUPTA

 

TABLE TENNIS (GILRS DOUBLES)

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

SECOND

SAGARIKA AGARWAL

 

POOJA DWIVEDI

 

HARSHITA SHUKLA

 

SHRADDHA SINGH

 

CARROM (GIRLS)

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

SHWETA

 

SHALINI GUPTA

 III

KANAK GARG

 IV

SHIVKANT MISHRA

 

200 M METER RACE

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

SECOND

VAISHALI SAXENA

 

SECOND

SHIVKANT MISHRA

 

200 M METER RACE

THIRD

HARSHITA MISHRA

 

SECOND

YASHARTH SHUKLA

 

4X 100 M METERS (RELAY RACE)

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

THIRD

RAHUL CHAUDHARY

 

ABHIJEET CHAUDHARY

 

SHIVKANT MISHRA

 

KRITIKA 

 

LONG JUMP (GIRLS)

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

THIRD

ANU SINGH

 

SECOND

NITISH PRAJAPATI

 

JAVELIN THROW (BOYS)

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

THIRD

ANU SINGH

 

JAVELIN THROW (Girls)

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

SECOND

AMAN BAGHEL

 

SHOTPUT (BOYS)

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

THIRD

ANU SINGH

 

SHOTPUT (GIRLS)

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

THIRD

ANU SINGH

 

DISCUSS THROW (GIRLS)

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

ADITI SINGH

 

THIRD

2015-16

SAGARIKA

 

TABLE TENNIS

IMS ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

SECOND

ANU SINGH

 

SHOTPUT GIRLS

IMS ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

THIRD

ASHWANI PAL

 

FOOTBALL BOYS

IDEAL GROUP OF INSTITUTIONS GHAZIABAD

SECOND

ASHWANI PAL

 

BADMINTON MIXED DOUBLES

IMS ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

SECOND

YASHARTH SUKLA

 

200M RACE BOYS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

UTKARSH SINGH

 

SECOND

YASHARTH SUKLA

 

400M RACE BOYS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

UTKARSH SINGH

 

HIGH JUMP BOYS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

SECOND

YASHARTH SUKLA

 

LONG JUMP BOYS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

ANU SINGH

 

SHOTPUT GIRLS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

AKASH SINGH

 

DISCUS THROW BOYS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

THIRD

ANU SINGH

 

DISCUS THROW GIRLS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

NITISH KUMAR

 

JAVELLIN THROW BOYS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

SECOND

ARCHIT SAXENA

 

POWER LIFTING <55 KG

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

SECOND

UJJWAL

 

POWER LIFTING >65 & <75 KG

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

NAGENDRA SIROHI

 

THIRD

ROHAN BHARADWAJ

 

TABLE TENNIS INDIVIDUAL BOYS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

THIRD

UTKARSH SINGH

 

4X100 M RELAY RACE BOYS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

YASHARTH SUKLA

 

UTKARSH SINGH

 

SHOBHIT JUKARIA

 

SHRADDHA SINGH

 

CARROM GIRLS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

SHWETA

 

SHALINI GUPTA

 

KANAK GARG

 

ROHAN BHARADWAJ

 

TABLE TENNIS BOYS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

RAHUL CHAUDHARY

 

MAYANK SINGH

 

MAYANK SINGH

 

VARUNA GUPTA

 

TABLE TENNIS GIRLS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

SECOND

SAGRIKA

 

POOJA

 

PARINEETA

 

UTKARSH SINGH

 

BASKETBALL BOYS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

SECOND

UTKARSH KUMAR SINGH

 

SANKALP GUPTA

 

SANDEEP GUPTA

 

RISHU

 

ABHINAV RATHI

 

ROHAN BHARADWAJ

 

ABHISHEK SINGH

 

SRIJAN AGARWAL

 

NITISH KUMAR

 

MOHAK SRIVASTAVA

 

RISHABH MAHESHWARI

 

KUMAR MANGALAM MISHRA

 

CRICKET BOYS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

RITESH CHANDRA RAI

 

UTTAM KUAMR

 

LAKSHYA

 

RAHUL CHAUDHARY

 

MAYANK SINGH

 

AYUSH KAMBOJ

 

SHUBHAM KAMBOJ

 

AKASH SINGH

 

VIKAS TIWARI

 

HARSH GUPTA

 

GOPAL YADAV

 

VIKRANT

 

SHWETANK SRIVASTAVA

 

UTKARSH RAVI

 

2014-15

YASHARTH SHUKLA

 

100M RACE BOYS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

VISHAKA GOEL

 

100M RACE GIRLS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

THIRD

YASHARTH SHUKLA

 

200M RACE BOYS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

YASHARTH SHUKLA

 

400M RACE BOYS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

APOORVA SINGH

 

400M RACE GIRLS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

THIRD

VISHAKA GOEL

 

800M RACE GIRLS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

ANU SINGH

 

SHOTPUT GIRLS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

SECOND

YASHARTH SHUKLA

 

LONG JUMP BOYS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

SECOND

ANU SINGH

 

LONG JUMP GIRLS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

THIRD

ANU SINGH

 

DISCUS THROW GIRLS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

ANU SINGH

 

JAVELIN THROW GIRLS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

SECOND

SIDDHARTH KUMAR

 

POWER LIFTING 85+ (OPEN)

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

THIRD

RAHUL CHAUDHARY

 

TABLE TENNIS BOYS (INDIVIDUAL)

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

ROHAN BHARADWAJ

 

THIRD

RAHUL CHAUDHARY

 

TABLE TENNIS BOYS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

ARJUN V KANSAL

 

ROHAN BHARADWAJ

 

KSHITIJ BHARADWAJ

 

 VIKAS CHOURASIA

 

CAROM BOYS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

 SUBHANSH JAIN

 

 ABHISHEK SINGH

 

 SUNIL KUMAR SAINI

 

 VISHAL DUBEY

 

CAROM BOYS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

SECOND

 NARENDRA SINGH

 

 NISHANT KUMAR

 

VIVEK KUMAR PANDEY

 

 KRATIKA NABIYAL

 

BADMINTON GIRLS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

SECOND

 SHRISTI RAJPOOT

 

 TINKLE SINGH

 

 GAURI GUPTA

 

 NAMRATA DUBEY

 

CHESS GIRLS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

SECOND

 VERSHA KAUSHIK

 

 ARIMA SHUKLA

 

 SURBHIKA RASTOGI

 

AKANKSHA SHARMA

 

VOLLEYBALL GIRLS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

SECOND

KRATIKA NABIYAL

 

 NEHA YADAV

 

DOLLY YADAV

 

ANJALI VERMA

 

 CHANCHAL SHAKYA

 

SONAM YADAV

 

PINKY

 

ARJUN  V KANSAL

 

BASKETBALL BOYS

AJAY KUMAR GARG ENGINEERING COLLEGE GHAZIABAD

FIRST

KARAN VASHISTH

 

UTKARSH

 

UTKARSH SRIVASTAVA

 

UTKARSH

 

SANKALP GUPTA

 

SANDEEP GUPTA

 

RITESH RAI

 

ABHINAV PRAKASH

 

AYUSH GARG

 

MOHAK SRIVASTAVA

 

ANSHUL

 

 

 

PHOENIX

Phoenix, the student society associated with the department of Electronics and Communication Engineering, was formed on 20th September, 2005 by a group of six motivated students of batch 2006. The society formed with an aim to provide a platform to the students on which they enhance their practical knowledge and gain valuable experience in the industrial arena. The society aimed at conducting technical seminars by eminent personalities, workshops on various technical developments and organizing various technical events for the students in the college.

Guest Lectures organised by ECE Department

Date

Topic

Speaker

13/11/2018    5G and its dependence on SDN and NFV   Dr. R. K. Mehrotra
26/10/2018    Artificial Intelligence & Automation   Mr. Manjit Singh
06/09/2018     Mobile Communication: Status,   Oppertunities, Challenges and   Regulatory Issues for 5G   Mr. Jitendra Singh
21/08/2018    Microwave Devices   Mr. Amit Tiwari
31/07/2018   1G - 5G: Generations of Wireless Communication Overview, Challenges & Advancements   Mr. Arif Khan
11/04/2018   Bharat Net-Phase II: Introduction &    Oppertuinities   Mr. Arvind Kansal
22/03/2018   IOT in Healthcare-Connected              Healthcare Ecosystem     Mr. Manjit Singh

30/01/2018

Evolution of 5G and its Challenges

Mr. Arif Khan

06/11/2017

Internet of Things (IoT)

Mr. Manjit Singh

24/10/2017

Latest Trends in Satellite Communication

Mr. Anil Kumar

14/09/2017

Technological Advancement, Changing Life Style & Related Health Hazard

Dr. R.K. Mehrotra

23/08/2017

Communication-Network for Rural India

Mr. Arvind Kansal

25/07/2017

Advancements in Microwave & Radar Systems

Mr. Amit Tiwari

18/04/2017

Recent Trends in Wireless Technology

Mr. Vikas Nigam 

06/03/2017

Rate Flow in Internet

Dr. Priyaranjan

15/02/2017

5G

Shri Manjeet Singh

18/11/2016

Wireless technologies

Wg. Cdr. Arif Khan

27/10/2016

Data Acquisition Techniques

Prof. Mainnudin

19/09/2016

Wireless Technologies

Mr. V.K. Arya

30/08/2016

5G Technologies and Convergence

Mr. Vikas Nigam

27/07/2016

Microwave: Basics, Measurement and Applications

Mr. Amit Tiwari

22/04/2016

GSM Network : Operations & Maintenance

Dr. Ashutosh Gupta

16/03/2016

Engineering Design Methodology

Mr. Kalyan Ram B

16/02/2016

Recent Advances in Optical Fiber Communication

Dr. S.C. Gupta

20/11/2015

Latest Mobile Trends

Mr. Vikas Nigam

12/10/2015

Microwave Engineering and Its Industrial Applications

Mr. Amit Tiwari

22/09/2015

Indian Defense Scenario

Dr. S.K. Tomar

27/08/2015

Internet of Things

Shri Manjeet Singh

28/07/2015

Emerging Trends in Telecom with Special Coverage on Optical Transport Network

Shri D.N. Sahay

15/04/2015

IOT-need for 5 G Technology

Mr. Manjeet Singh

25/03/2015

Cognitive Radio

Prof. G.S. Visweswaran

25/02/2015

MPLS and MPLS-VPN Technology

Er. R.P. Singh

27/01/2015

Fiber to Home

Dr. A.K. Srivastava

18/11/2014

Planning High Capacity Digital Radio Network

Er. Ashish Tayal

16/10/2014

How to Activate Neural Network

Mr. M.K. Seth

26/09/2014

Silicon Carbide (SiC) : A New Generation Semiconductor Material

Prof. M.S. Tyagi

22/08/2014

Role of FPGA in Digital Signal Processing

Mr. Vaibhav Mishra

22/04/2014

Evolution of Mobile Communication Technology From 2G to 4G in Indian Scenario

Mr. Ashish Tayal

27/03/2014

Analog Processing “Gm-C APPROCH

Dr. D.R. Bhaskar

19/02/2014

Mobile Application Development - Issues and Consideration

Er. Sanjay Singhal

29/01/2014

Information Technology in Indian Aviation-Transforming the Passenger Experience

Dr. K.V. Damodaran

11/10/2013

Infrastructure for IP Networks

Mr. Manjeet Singh

30/08/2013

New Trends in Optical      Broadband Communication

Dr. S.C. Gupta

30/07/2013

3 G and Beyond

Mr. Vikas Nigam

16/04/2013

Cryptography & Security in GSM

Mr. V.K. Arya

16/03/2013

National Conference on Emerging Trends in Mobile Communication

Prof. (Dr.) V.K. Jain

16/03/2013

National Conference on Emerging Trends in Mobile Communication

Mr. Vimal Wkhlu

15/03/2013

National Conference on Emerging Trends in Mobile Communication

Prof. S.K. Kak

28/02/2013

Planning, Operations & Maintenance of Mobile Networks

Prof. (Dr.) H.S. Sharma

30/01/2013

Opto Electronics Devices and Applications

Dr. S.C. Gupta

19/11/2012

Line Coding in Digital Communications

Prof. V.K. Jain

26/10/2012

Electronic Environment in Military Preparedness and Operations

Mr. Narinder K. Chhiber

16/10/2012

The Intelligent Optimization of GMS Networks and Best Practices

Mr. Prakash Pancholi

07/09/2012

Mobile Security Aspect : SIM Cloning, Hacking, Handset Tempering & Other Security Issues

Mr. Prakash Pancholi

18/08/2012

Image Registration : techniques and Challenges

Dr. K.V. Arya

13/04/2012

Indian Telecom Regulatory Infrastructure

Wg. Cdr. (Retd.) Arif Khan

29/03/2012

Mobile Technology Trends

Mr. Vikash Nigam

21/02/2012

Broadband Deployment in India

Mr. Manjeet Singh

20/01/2012

Use of Social Media for Advancement of Professional Competence

Mr. Sachin Gaur

 

 

Syllabus Of B.Tech Electronics & Communication Engineering

1

B.Tech First Year Electronics & Communication

View

2

B.Tech Second Year Electronics & Communication

View

3

B.Tech Third Year Electronics & Communication

View

4

B.Tech Final Year Electronics & Communication

View

HISTORY OF ECE DEPARTMENT

 

HISTORY / DETAIL

YEAR

YEAR OF ESTABLISHMENT

1998

FIRST AICTE APPROVAL

1998

AFFILIATED TO CCS UNIVERSITY

1998

AFFILIATED TO UPTU, LUCKNOW

2000

AFFILIATED TO MTU, NOIDA

2010

AFFILIATED TO UPTU, LUCKNOW

2013

AFFILIATED TO AKTU, LUCKNOW

2015

HISTORY / DETAIL

SANCTIONED INTAKE

SANCTIONED INTAKE 1998

60

SANCTIONED INTAKE 2001

90

SANCTIONED INTAKE 2002

120

SANCTIONED INTAKE 2013

180

NBA ACCREDITATION HISTORY

ACCREDITATION YEAR

FIRST ACCREDITATION

2006

SECOND ACCREDITATION

2009

THIRD ACCREDITATION

2014